10 головних причин втоми

10 головних причин втомиНормальна втома після напруженого тижня – цілком природне явище. Але якщо з самого ранку абсолютно немає сил, і це спостерігається постійно, то варто насторожитися. Багатьом здається, що така хронічна втома в межах норми. Відсутність бажання рухатися або вчиняти самі звичайні дії списується на метеочутливість, розташування зірок, весняну депресію, тощо. Насправді, втома може бути симптомом різних захворювань. Іноді саме з неї починають проявлятися хвороби серця, мозку, ракові патології, але серйозно до неї ніхто не відноситься. Тож які причини хронічної втоми і як з ними боротися?

Головні причини втоми

Постійна втома, небажання виконувати елементарні справи, апатія і сонливість – все це розвивається з найрізноманітніших причин . Але найпоширеніші з них такі:

1. Депресія. На тлі нестачі серотоніну в клітинах мозку або при порушенні його сприйняття клітинами страждає організм в цілому. Втома в даному випадку – результат пригніченого стану центральної нервової системи, яка мляво подає сигнали до всіх частин тіла. При такому стані нічого не приносить радості, а кожен рух сприймається майже як покарання. Пацієнти з депресією можуть годинами не рухатися і днями не виходити з дому. При коригуванні медикаментами або психотерапією відчуття постійної втоми проходить і повертається жага життя.

2. Авітаміноз. Особливо викликають втому авітамінози вітамінів групи В. Дефіцит ціанокобаламіну, наприклад, призводить до зменшення повноцінного транспортування кисню до клітин. Хронічного кисневого голодування тканин при цьому важко уникнути. При нестачі фолієвої кислоти розвивається анемія, яка теж призводить до зменшення постачання тканин киснем, життєво необхідними елементами. Без вітамінів організм починає працювати упівсили. У ньому сповільнюється метаболізм, організм переходить як би в економний режим споживання енергії. Зрозуміло, що якщо йому не вистачає енергії навіть на внутрішні процеси, то на зовнішні – тим більше.

3. Метаболічний синдром. Порушення засвоєння глюкози клітинами призводить до постійної слабкості. Інсуліну в крові багато, але клітини не відчувають його. Інсулін сам по собі викликає сонливість плюс до цього ще й клітини, які не отримують субстрату для енергетичного обміну, починають гірше працювати.

4. Недоїдання. Розвантажувальний день може викликати страшну слабкість і неможливість навіть руку підняти. Про тривалу дієту або голодування і говорити не варто. Організм у такій ситуації намагається виживати і витрачає запаси жиру виключно на підтримку обміну. У даній ситуації тіло хоче лежати і не рухатися, тому що на його зовнішню рухову і розумову активність поживні речовини не передбачені в меню. Тривалі незбалансовані дієти призводять ще й до авітамінозу, що погіршує стан.

5. Фізичне виснаження. Постійна напружена робота, наявність великої відповідальності, виснажливі домашні справи і навіть занадто часті тренування – все це здатне забирати енергію, не даючи відновитися клітинам вчасно. Без відпочинку клітини втрачають свою здатність до нормальної роботи, виснажуються запаси вітамінів, не витримує навантаження нервова система. Втоми в даному випадку не уникнути.

6. Вплив препаратів. Антигістаміни, препарати від тиску, седативні засоби – всі ці ліки в тій чи іншій мірі можуть викликати почуття втоми, слабкості, запаморочення. В анотаціях зазвичай вказані подібні побічні ефекти. При їх появі у вираженій формі необхідна консультація фахівця для скасування лікування або контролю за процесом виконання.

7. Інфекційні захворювання. Гострі та хронічні патології вимотують імунну систему, підривають функціонування нервової системи. На боротьбу з джерелом зараження кидаються білки, вітаміни, мікроелементи, а на інші процеси їх не залишається. Людина постійно відчуває розбитість і млявість. Після лікування організм відновлює свої ресурси, і прилив сил забезпечений.

8. Серцево-судинні патології. Слабкість є іноді єдиним симптомом хвороб серця, особливо у дітей. Розвивається вона в результаті серцевої недостатності та відсутності повноцінного постачання тканин кров’ю і киснем. З’являється слабкість і при гіпертонічній хворобі, атеросклеротичних змінах в судинах. Сильна втома з головним болем може бути передвісником інсульту або інфаркту, тому нехтувати нею не варто.

9. Гормональні порушення. Млявість і апатія спостерігаються часто при гіпотиреозі, діабеті. Обмін речовин при цих патологіях значно уповільнений, що позначається на загальному стані.

10. Нервові розлади. Порушення сну, постійні сплески емоцій здатні приводити до відчуттів «розчавленості» і нездатності до активних дій. Пов’язано це з виснаженням нервової системи. Правильний глибокий сон – не просто приємне проведення часу, але і життєва необхідність. Доведено, що повноцінний сон здатний продовжити молодість.

Як вилікуватись від втоми?

Щоб знову знайти сили для життя та роботи, необхідно, перш за все, визначиться з причиною втоми. Для цього варто відвідати свого лікаря і більш уважно поставитися до свого здоров’я.

При проблемах з серцем або гормональним фоном після обстеження і лікування можливе повне усунення синдрому хронічної втоми. Якщо причина в значному навантаженні, то необхідно навчитися не звалювати на себе все, навчитися делегувати повноваження, розділяти обов’язки по домашнім справам.

При неправильній дієті – точно необхідна консультація дієтолога. Достатня калорійність продуктів здатна повернути людину до ладу і дати знову сил для повноцінного життя. Це пов’язано з тим, що пропаде причина – недостатність харчування клітин і організм стане працювати на повну силу.

При депресіях відмінно допомагає спорт і зміна обстановки, спілкування з друзями.

При порушеннях сну – нормалізація режиму дня і релаксаційні методики.

Не перевтомлюйтесь і будьте здорові!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *