Спина – найпотужніша м’язова група тіла людини. Верхня частина тіла чоловіка, яка схожа на перевернутий трикутник – це класичний символ чоловічої фігури. Прийнято вважати, що жінка – красуня, в тому випадку, коли у неї пряма спина і рівні ніжки. Ось, що складає жіночу привабливість – ноги і спина! Жіночі ніжки притягують до себе увагу чоловіка, і це зрозуміло! А спина? Рівна, здорова спина це не лише ознака привабливості, але і одне із джерел хорошого самопочуття. Давайте поговоримо про спину, чому болить спина, та про профілактику такої болі.
М’язи спини
Спина (dorsum лат.) – це задня частина тулуба, яка починається від шиї і закінчується попереком. Складається мускулатура спини з 5 шарів. І служить для підтримки хребта, його розтягнення і обертання, а також руху рук і плечей, опускання і підняття ребер.
Велика кількість м’язів – це одна з особливостей спини. Ці м’язи виконують свою роботу під різними кутами. Саме тому для достатнього опрацювання м’язів спини рекомендовано виконувати найрізноманітніші рухи.
Активно включаються в роботу м’язи спини, коли виконуються різні тяги в напрямку до себе: спереду, зверху, знизу і коли розгинається спина. Тобто вправи для м’язів спини – це ті вправи, які пов’язані з різноманітними тягами, а також з розгинанням та згинанням спини.
Найсильніші і великі м’язи в тілі людини знаходяться саме на спині і ногах.
М’язи спини людини умовно складаються з трьох відділів:
Верхній відділ спини
- Трапецієподібний м’яз (трапеція) – великий м’яз, трикутної форми. Починається з черепа, проходить уздовж відділу хребта (верхнього) до нижніх ребер (відповідно захоплює всі грудні і шийні хребці). В області шиї трапеція прикріплена до ключиці і лопатки. Під трапецією є ще 3 м’язи, якими лопатка прикріплена до хребта.
- М’яз, що піднімає лопатку – бере початок від відростків верхніх шийних хребців, і закінчується у верхньому куті лопатки. Він піднімає лопатку, і разом з тим наближає її до хребця.
- Ромбовидний м’яз. Також допомагає підняти лопатку, і розташований під трапецією.
Дані глибокі м’язи візуально збільшують в об’ємі верхній відділ спини.
Середній відділ спини
- Найширший м’яз – великий м’яз, має віялоподібну форму. Починається в нижньому відділі хребта. Поступово він звужується і переходить в сухожилля, і кріпиться у верху плечової кістки. Скорочення найширшого м’язу спини викликає рух в суглобі плеча. Даний м’яз відводить назад і опускає руку, тому для його тренування використовують підтягування і тягу.
Нижній відділ спини
- М’яз, що випрямляє хребет – йде вздовж усього хребця. В області попереку ділиться на довжелезний м’яз грудей, клубово-реберний м’яз попереку, остистий м’яз грудей. Ці м’язи забезпечують стабільне положення хребта, утворюють вигин попереку, випрямляють тулуб.
Основні причини болю в спині:
М’язове навантаження. Як правило близько 85% епізодів болю (первинних або хронічних) спини виникають на тлі величезного навантаження на поперек. Кожен день м’язи схильні до перенапруження, і це може бути не пов’язане з підйомом тягарів і заняттями спортом. Причиною цьому може бути статичне положення, наприклад, сидіння за монітором комп’ютера. У такому випадку лікарями рекомендовано «глибше» сісти в крісло і спертися на спинку.
Травми м’язів спини. Це розтягнення м’язів, а також спазм під час раптового, невдалого повороту, кидка, стрибка. Таке можливо, якщо м’язи не підготовлені чи погано розігріті.
Міозит (запальний процес) м’язів спини – найпоширеніша причина болю в спині. Захворювання має тривалих характер. Болі, як правило, ниючі. Якщо присутні хронічні інфекції та порушений обмін речовин запальний процес поєднується з болем у суглобах.
Люмбаго (від лат. Lumbus – поперек) – це гострий біль у нижній частині спини. Причиною цьому є перенапруження попереку. Виникає при різкому русі хребта при підйомі чогось важкого. Болі в попереку можуть виникати при наявності міжхребцевих гриж, або при зміщенні хребців. Спровокувати виникнення люмбаго може переохолодження організму, травми та захворювання хребта. Раптовий біль може виникнути через випадання міжхребцевого диска.
Попереково – крижовий радікуліт – викликають вроджені чи набуті зміни хребта і його зв’язок. Біль буває тупою чи гострою, як правило з одного боку, «віддає» в сідничний м’яз, задню поверхню стегна і гомілку. Посилюється при ходьбі, зміни положень тіла, чханню, кашлю. Іноді виникає відчуття поколювання, оніміння, свербіння, печіння, повзання мурашок.
Міжхребетні грижі – дуже часто зустрічаються, особливо після 40. Причина – це деградація м’язової та сполучної тканини. У процесі життя хребет «осідає». Хребці осідають, міжхребетні диски розплющуючи, починають виходити за межі хребетного стовпа.
Профілактика болю у спині
Профілактика болю у спині є в деякій мірі спірним питанням. Довгий час вважалося, що вправи і здоровий спосіб життя можуть запобігти появі болю в спині. Це не обов’язково так. Фактично деякі дослідження встановили, що неправильний тип вправ, такі як вправи з високим ударним навантаженням, можуть збільшити ризик появи болів у спині. Тим не менш, вправи є важливими для загального стану здоров’я, і їх не потрібно уникати. Вправи з низьким ударним навантаженням, такі як плавання, ходьба або їзда на велосипеді, можуть поліпшити загальний фізичний стан без навантаження нижньої частини спини.
- Спеціальні вправи. Проконсультуйтеся з лікарем як виконувати такого роду вправи. Вправи для м’язів черевного преса, при правильному виконанні зміцнюють м’язи черевної порожнини і зменшують схильність до виникнення болю в спині. Вправи на розтягування не є дуже корисними в якості лікування болів спини, але допомагають пом’якшити напружені м’язи спини. Рухи тазом також допомагають пом’якшити напружені м’язи спини.
- Поперековий бандаж. Працівникам, які нерідко піднімають важкості, необхідний поперековий бандаж. Однак не існує доказів, що такі бандажі допомагають запобігти пошкодженню хребта. Одне дослідження навіть виявило, що бандажі збільшують вірогідність пошкодження.
- Стояче положення. Перебуваючи в стоячому положенні, зберігайте голову високо піднятою, а живіт втягнутим. Не носіть взуття на високих підборах, протягом тривалого часу.
- Сидяче положення. Перевага віддається стільцям відповідної висоти з хорошою опорою для попереку. Автомобільні сидіння також повинні мати відповідну підтримку нижньої частини спини. В іншому випадку, для забезпечення підтримки необхідно підкласти маленьку подушку або рулон паперових рушників на стілець на рівні поперекової області.
- Сон. Індивідуальні смаки сильно різняться. Якщо матрац занадто м’який, багато людей будуть відчувати болі в спині. Те ж саме можна сказати про відпочинок на жорсткому матраці. Необхідно діяти методом проб і помилок. Шматок фанери, підкладений між матрацом і основою ліжка, допоможе зробити м’який матрац більш жорстким. М’яка прокладка товстого матраца допоможе пом’якшити жорсткий матрац.
- Навантаження. Не піднімайте важкі для вас предмети. Якщо ви намагаєтеся щось підняти, зберігайте спину випрямленою при нахилі і підйомі, голову піднятою, і піднімайте предмет за допомогою колін. Тримайте предмет близько до вас і не сутультесь при його піднятті. Напружуйте м’язи черевної порожнини, щоб зберегти рівновагу спини.