Не вичерпується черга ледарів і дурнів, в клініки й магазини, які обіцяють «розтрусити», «розтопити», «прибрати», «розщепити» жир в конкретному місці. Або тих, які щиро вірять, що прибрати жир з живота можна, накачуючи прес. Або з боків – роблячи нахили. Повірте нам – це не так! З цієї статті ви дізнаєтесь чому.
Куди йде жир
Жир в нашому тілі в основному зберігається в жирових клітинах – ліпоцитах – у вигляді хімічної речовини під назвою тригліцерид. І для того, щоб віддати його для будь-яких потреб організму (енергозабезпечення, будівництво клітинних оболонок, гормонів, тощо), жирова клітина повинна цей тригліцерид розщепити на жирні кислоти і гліцерин. Процес називається ліполіз. Жирні кислоти і гліцерин виходять з жирової клітини в кров і транспортуються до місць використання.
Сигнал до того, щоб запустити ліполіз і поділитися запасених жирами жирова клітина отримує від гормонів. Згадаймо, що гормони – біологічно активні речовини, за допомогою яких організм керує роботою своїх клітин. Вони виділяються спеціальними органами – залозами – в кров, разом з якою і подорожують по всьому організму. Пропливаючи повз клітки, в діяльність якої вони повинні втрутитися, гормон, подібно ключу, потрапляє в замкову щілину, входить в контакт з рецептором і дає клітині потрібну команду. У нашому прикладі – команду до розщеплення жиру.
Тепер має стати зрозумілим, що затримати гормони, циркулюючі в кровотоці, в якомусь конкретному місці, наприклад, на животі або на стегнах, неможливо. Вони будуть контактувати і віддавати команди відразу всім жировим клітинам організму.
Гормони і жири
У різних ситуаціях гормони – різні. Коли наш організм готується до навантаження – це адреналін. Коли ми голодні й у крові низький рівень цукру – глюкагон. Коли дуже-дуже голодні, та ще й переносимо важку фізичне або психоемоційне навантаження – кортизол. Вночі, для енергозабезпечення будівельних процесів – гормон росту (соматотропін). Ну і так далі. Ця здатність віддавати команду до розщеплення жирів називається ліполітичною здатністю.
Хоча гормони, які мають ліполітичні здібності, переміщаються по всьому організму, жир в різних місцях буде йти нерівномірно. Це буде залежати від кровопостачання тканин (їх капіляризації) і від кількості та активності клітинних рецепторів.
Жирова тканина в місцях, передбачених еволюцією для зберігання жиру (стегна, сідниці, живіт), буде запасати його активніше, а розлучатися повільніше. У місцях, де організму зберігати і носити жир не дуже зручно, запасатися жиру буде менше, а розщеплюватися він буде швидше.
Розщеплення жиру – ще не схуднення
Це дуже важлива річ. Розщеплення жиру (ліполіз) – це ще не схуднення. Просто жир з жирової клітини перемістився в кров і «плаває» там. Щоб від нього позбутися, потрібно його «спалити». Іншими словами: використовувати як паливо для будь-яких цілей. Наприклад, для м’язової роботи. Якщо жир як паливо залишиться незатребуваним, він поплаває-поплаває по крові і повернеться назад в жирові клітини, в кращому випадку. У гіршому – створить холестеринові бляшки в клітинах стінок судин.
Баня, масаж і жир
Крім того, не забувайте, що розставання жирової клітини з запасами жиру – це хімічна реакція розщеплення тригліцеридів. Жир неможливо «роздрібнити», «розтрусити», «розтопити» або «видавити» з жирової клітини. Всі фізіотерапевтичні процедури – масаж, лазня та інші – у зв’язку з метою схуднути, вирішують одну єдину задачу – активувати в жирових тканинах кровотік, поліпшити мікроциркуляцію. Чим активніше кровопостачання, тим більше до жирових клітин допливе ліполітичних гормонів.
Це допомагає, але ж це лише поліпшення транспортних шляхів. До складах із запасами вугілля можна прокласти десятки доріг, але якщо це вугілля не буде використаний як паливо, він так і залишиться лежати на складі.
Киньте шукати чарівні вправи і секретні режими тренувань, щоб «прибрати живіт» або «підсушити стегна». Їх просто немає. Менше їжте, більше рухайтеся, качайте м’язи, зберігайте терпіння і наполегливість.