Чорний чай – один із найпопулярніших напоїв на планеті. Його приємний м’який смак дарує насолоду мільйонам людей у всьому світі. Чорний чай – дивовижний за своїм властивостям напій, який може чинити на організм, як цілющу дію, так і нашкодити йому. Саме з цієї причини про його користь та шкоду суперечки ведуться вже багато років. Давайте і ми спробуємо розібратися в цьому питанні.
Опис чорного чаю:
Чорний чай – чай, при виробництві якого чайне листя перед остаточним сушінням проходить тривалий процес ферментативного окислення. Для порівняння: зелений чай або зовсім не піддається окисленню, або процес його окислення зовсім нетривалий.
Назва «Чорний» використовується в Україні, Європейських країнах, Індії, Америці. В Китаї та інших азіатських країнах такий чай називається «Червоний чай».
Фахівці рекомендують вживати не більше двох-трьох невеликих чашок цього чаю в день.
Склад чорного чаю:
Хімічний склад чорного чаю залежить від місця вирощування і сорту чайного куща. Чорний чай містить вітаміни А, К, Р, групи В (В1, В2, В3 (РР), В5). До його складу входять амінокислоти, дубильні речовини (таніни), кофеїн, натрій, магній, калій, кальцій, залізо, фтор, йод, цинк, мідь та інші корисні для здоров’я речовини.
Калорійність чорного чаю:
Калорійність чорного чаю в сухому вигляді становить близько 150 ккал на 100 грамів продукту. А ось в чашці завареного чорного чаю буде не більше 5 ккал.
Корисні властивості чорного чаю:
- Чорний чай сприятливо впливає на серцево-судинну систему, знижує ймовірність розвитку багатьох хвороб судин і серця, у тому числі інсульту, інфаркту, атеросклерозу. Особливо корисний чорний чай гіпотонікам.
- Регулярне вживання цього напою сприяє зміцненню імунітету.
- Чорний чай знижує ризик виникнення цукрового діабету.
- Позитивно впливає на шлунково-кишковий тракт, покращує травлення, корисний при розладах кишечника і отруєннях.
- Прискорює обмін речовин в організмі.
- Відзначено сприятливий вплив чорного чаю на роботу нирок і всієї сечовидільної системи.
- Цей напій заспокоює нервову систему, допомагає впоратися зі стресами, втомою та депресією.
- Покращує активність головного мозку, підвищує концентрацію уваги, бадьорить і підвищує настрій.
- Чорний чай багатий антиоксидантами (вітаміни А, Е, таніни), які допомагають уповільнити процеси старіння в організмі.
- Регулярне (але помірне) вживання чорного чаю позитивно впливає на стан порожнини рота, зміцнює емаль, захищає від появи карієсу.
Чорний чай може принести вищеописану користь, тільки якщо людиною дотримуються деякі правила приготування і вживання цього напою, а саме:
- Необхідно ретельно підходити до вибору чорного чаю і вживати тільки якісний продукт.
- Не варто пити сильно міцний чай.
- Кількість випитого за день чаю не повинна перевищувати 4 чашок.
- Не варто вживати чорний чай перед сном.
- Чорний чай варто пити тільки свіжозавареним.
- Шкода від чорного чаю:
Чорний чай може принести шкоду якщо пити його дуже міцним і (або) у великих кількостях. Це може нашкодити здоров’ю – посприяти розвитку або викликати загострення деяких захворювань.
Протипоказання чорного чаю:
- Чорний чай може бути протипоказаний при деяких станах нервової системи (підвищена збудливість, перепади настрою, тощо).
- Не варто вживати чорний чай при загостренні різних хронічних захворювань, особливо це стосується виразкової хвороби.
- Оскільки чорний чай підвищує артеріальний і очний тиск, людям, що страждають гіпертонією і деякими захворюваннями очей варто вживати цей напій з обережністю, а краще проконсультуватися з цього приводу з лікарем.
Пийте чорний чай з задоволенням і будьте здорові!