Всі ми іноді чхаємо. І всі ми робимо це по-різному. Іноді виходить тихо, іноді виходить так, що чути всім навколо, іноді взагалі ніяк не виходить… Але, як би не було – завжди потрібно прикривати рот рукою! Чому? Давайте поговоримо про це.
Чхання – це раптове сильне спазматичне видихання повітря через носовий отвір, свого роду захисна реакція організму на зовнішні подразники.
Як тільки в носі починає щось лоскотати, зупинити процес чхання вже практично неможливо. Але ви повинні були помітити, що після чхання відчуваєте себе набагато краще, і на це є свої причини.
Чхання – це один із способів, як наш організм позбавляється від шкідливих речовин, які потрапляють в наш організм. Ніс нагадує свого роду фільтр, який очищає «впускник» повітря від бактерій та інших шкідливих речовин. Тому, коли в нашому носі збирається занадто багато вірусів і бактерій в результаті хвороби, великого скупчення пилу, або в результаті алергії, то в носі відбувається подразнення нервових закінчень і всі шкідливі речовини виходять разом з потоком повітря.
Ніс – це частина обличчя людини, що бере участь в диханні, нюху й у спілкуванні. Однією з його найголовніших функцій, безсумнівно, є функція дихання і так звана функція «очищення». Повітря, яке ми вдихаємо, проходить по вузьких носових отворах. У результаті такого потоку повітря відбувається тепловологообмін і з організму видаляються шкідливі речовини. Чхання зазвичай починається з виведення таких хімічних речовин як гістамін і лейкотріен. Ці речовини виробляються еозинофільними клітинами і мастоцитами, які зазвичай знаходяться в носовій порожнині.
Наш організм повинен позбавлятися від таких хімічних речовин, поява яких спровокована респіраторно – вірусними інфекціями, подразниками і алергенами (речовини, що викликають алергічну реакцію) або фізичними подразниками, як наприклад, паління, забруднене повітря, парфуми або холодне повітря. В результаті алергії може з’явитися нежить і закупорювання носової порожнини, а також свербіння шкіри.
Дивно те, що деякі люди можуть чхати навіть від яскравого сонячного світла. Вчені пояснюють це тим, що ультрафіолетові промені сонячного світла дратують нюхові рецептори. Але що б не було причиною чхання, ніколи не забувайте прикривати ніс під час чхання, щоб бактерії не поширювалися на оточуючих вас людей.
Деякі цікаві факти про чхання:
- Чхання звучить практично однаково на багатьох мовах. Так, в Українській мові «апчхи» означає чхання. Англійською це звучить «achoo», на французькій «atchoum», німецькою «hatschie», іспанською «achu», на італійському «etchiu», польською «apsik», на японському «hakushon», на фінському «atsiuh».
- У різних країнах прийнято по-різному відповідати на чхання. Українською ми відповідаємо «На здоров’я!», Англійською «Bless You» (дослівно «благослови вас»). У греків і римлян чхання вважалося сприятливою ознакою. В Індії чхання вважається ознакою здоров’я.
- Найбільш чхаюча тварина – це ігуана. Ігуана чхає частіше, ніж будь-яка інша тварина. За допомогою чхання вони позбавляють своє тіло від певних солей, які є побічними продуктами їх травного процесу.
- Чхання – це автоматичний рефлекс, який неможливо зупинити, якщо він вже почався.
- Якщо ви спробуєте стримати чхання, затискаючи ніс, то це може привести до розриву барабанної перетинки через те, що чхання посилається в євстахієву трубу. У людей, які стримували чхання, зустрічалися такі наслідки, як кровотеча з носа, розриви кров’яних судин і навіть сліпота.
- Люди не чхають у сні, так як нерви, що залучені в цей рефлекс, теж відпочивають.
- Центр чхання знаходиться в нижній частині мозкового стовбура. Ушкодження цієї частини мозку може привести до нездатності чхати.
- Чхання може мати психологічну причину. Такі емоції як страх, туга, збудження можуть спровокувати чхання. Відповідна реакція на психологічний стимул виникає через спроби відновити рівновагу в носі. Сильні емоції можуть приводити до звуження і розширення носових мембран, а чхання повертає їх у нормальний стан.
Тепер пропонуємо переглянути відео процесу чхання:
Ось що відбувається, коли ви чхаєте. Величезна кількість рідин вивергається назовні з величезною швидкістю. Швидкість повітряного потоку при чханні може досягати 170 км/год, а при кашлі – 900 км/год! Великі частинки можуть полетіти на відстань приблизно 8 метрів. У дослідженні Массачусетського Технологічного Університету говориться, що дрібні частки рідини практично відразу після «пчиха» перетворюються на газ і здатні (за певних умов) подолати відстань в 200 разів більшу, тобто до 1.5 км. Щоб з’ясувати це вчені склали математичну модель чхання.
Уникнути повсюдного поширення видимих і невидимих рідин вам допоможе один простий жест: коли наступного разу почнете чхати або кашляти, то просто прикрийте рот рукою. Одне це дозволить людям, що знаходяться з вами в одному приміщенні відчувати себе комфортніше. Але справа не тільки в комфорті – тим самим ви значно зменшите ризик поширення різних інфекцій.
Будьте здорові!