Факти про чхання, або чому потрібно прикривати рот коли чхаєш

Факти про чханняВсі ми іноді чхаємо. І всі ми робимо це по-різному. Іноді виходить тихо, іноді виходить так, що чути всім навколо, іноді взагалі ніяк не виходить… Але, як би не було – завжди потрібно прикривати рот рукою! Чому? Давайте поговоримо про це.

Чхання – це раптове сильне спазматичне видихання повітря через носовий отвір, свого роду захисна реакція організму на зовнішні подразники.

Як тільки в носі починає щось лоскотати, зупинити процес чхання вже практично неможливо. Але ви повинні були помітити, що після чхання відчуваєте себе набагато краще, і на це є свої причини.

Чхання – це один із способів, як наш організм позбавляється від шкідливих речовин, які потрапляють в наш організм. Ніс нагадує свого роду фільтр, який очищає «впускник» повітря від бактерій та інших шкідливих речовин. Тому, коли в нашому носі збирається занадто багато вірусів і бактерій в результаті хвороби, великого скупчення пилу, або в результаті алергії, то в носі відбувається подразнення нервових закінчень і всі шкідливі речовини виходять разом з потоком повітря.

Ніс – це частина обличчя людини, що бере участь в диханні, нюху й у спілкуванні. Однією з його найголовніших функцій, безсумнівно, є функція дихання і так звана функція «очищення». Повітря, яке ми вдихаємо, проходить по вузьких носових отворах. У результаті такого потоку повітря відбувається тепловологообмін і з організму видаляються шкідливі речовини. Чхання зазвичай починається з виведення таких хімічних речовин як гістамін і лейкотріен. Ці речовини виробляються еозинофільними клітинами і мастоцитами, які зазвичай знаходяться в носовій порожнині.

Наш організм повинен позбавлятися від таких хімічних речовин, поява яких спровокована респіраторно – вірусними інфекціями, подразниками і алергенами (речовини,  що викликають алергічну реакцію) або фізичними подразниками, як наприклад, паління, забруднене повітря, парфуми або холодне повітря. В результаті алергії може з’явитися нежить і закупорювання носової порожнини, а також свербіння шкіри.

Дивно те, що деякі люди можуть чхати навіть від яскравого сонячного світла. Вчені пояснюють це тим, що ультрафіолетові промені сонячного світла дратують нюхові рецептори. Але що б не було причиною чхання, ніколи не забувайте прикривати ніс під час чхання, щоб бактерії не поширювалися на оточуючих вас людей.

Деякі цікаві факти про чхання:

  1. Чхання звучить практично однаково на багатьох мовах. Так, в Українській мові «апчхи» означає чхання. Англійською це звучить «achoo», на французькій «atchoum», німецькою «hatschie», іспанською «achu», на італійському «etchiu», польською «apsik», на японському «hakushon», на фінському «atsiuh».
  2. У різних країнах прийнято по-різному відповідати на чхання. Українською ми відповідаємо «На здоров’я!», Англійською «Bless You» (дослівно «благослови вас»). У греків і римлян чхання вважалося сприятливою ознакою. В Індії чхання вважається ознакою здоров’я.
  3. Найбільш чхаюча тварина – це ігуана. Ігуана чхає частіше, ніж будь-яка інша тварина. За допомогою чхання вони позбавляють своє тіло від певних солей, які є побічними продуктами їх травного процесу.
  4. Чхання – це автоматичний рефлекс, який неможливо зупинити, якщо він вже почався.
  5. Якщо ви спробуєте стримати чхання, затискаючи ніс, то це може привести до розриву барабанної перетинки через те, що чхання посилається в євстахієву трубу. У людей, які стримували чхання, зустрічалися такі наслідки, як кровотеча з носа, розриви кров’яних судин і навіть сліпота.
  6. Люди не чхають у сні, так як нерви, що залучені в цей рефлекс, теж відпочивають.
  7. Центр чхання знаходиться в нижній частині мозкового стовбура. Ушкодження цієї частини мозку може привести до нездатності чхати.
  8. Чхання може мати психологічну причину. Такі емоції як страх, туга, збудження можуть спровокувати чхання. Відповідна реакція на психологічний стимул виникає через спроби відновити рівновагу в носі. Сильні емоції можуть приводити до звуження і розширення носових мембран, а чхання повертає їх у нормальний стан.

Тепер пропонуємо переглянути відео процесу чхання:

Ось що відбувається, коли ви чхаєте. Величезна кількість рідин вивергається назовні з величезною швидкістю. Швидкість повітряного потоку при чханні може досягати 170 км/год, а при кашлі – 900 км/год! Великі частинки можуть полетіти на відстань приблизно 8 метрів. У дослідженні Массачусетського Технологічного Університету говориться, що дрібні частки рідини практично відразу після «пчиха» перетворюються на газ і здатні (за певних умов) подолати відстань в 200 разів більшу, тобто до 1.5 км. Щоб з’ясувати це вчені склали математичну модель чхання.

Уникнути повсюдного поширення видимих і невидимих рідин вам допоможе один простий жест: коли наступного разу почнете чхати або кашляти, то просто прикрийте рот рукою. Одне це дозволить людям, що знаходяться з вами в одному приміщенні відчувати себе комфортніше. Але справа не тільки в комфорті – тим самим ви значно зменшите ризик поширення різних інфекцій.

Будьте здорові!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *