Харчова залежність: що це за хвороба, та як її лікувати?

Харчова залежність - причини, симптоми, лікуванняВже, напевне, всім відомо, що їжа часто може бути небезпечною для людини. Також, вона нерідко призводить до так званої харчової залежності. Людям, які не стикалися з цією проблемою, складно повірити в те, що звичайна їжа викликає в деяких людей надзвичайно сильну залежність. Якщо людина споживає їжу у величезних кількостях, то це може викликати патологічну пристрасть. У нашій статті ми розповімо, що це за хвороба така – харчова залежність, причини розвитку, основні симптоми, та як від неї позбутися.

Харчова залежність – що це за хвороба?

Щодня вживати їжу потрібно, щоб виживати, але ще вона може приносити величезне задоволення. Якщо в людини спостерігається велика пристрасть до їжі, то це вже називають хворобою. На думку фахівців в цій області, це захворювання можна порівняти з наркотичною або алкогольною залежністю. Цей процес проконтролювати практично неможливо, а вимушена заборона, навпаки, може призвести до сплеску негативних емоцій.

Людина, яка страждає на харчову залежність, вживає надзвичайно багато їжу, від чого трапляється сильне переїдання, що може привести до таких хвороб як цукровий діабет, гіпертонія, проблеми зі шлунково-кишковим трактом, тощо.

Якщо людині подобається один і той-же продукт, і вона часто його вживає, це ще не харчова залежність, а тільки пристрасть до їжі. Але, якщо вже людині все одно, що і якими порціями вживати, і ці порції постійно збільшуються, то це вже можна називати залежністю від їжі.

Якщо не контролювати процес прийняття їжі (кількість і періодичність), згодом їжа стає способом не лише підтримки життєдіяльності організму, а тим, що приносить відчуття щастя та задоволення.

Якщо не контролювати процес прийняття їжі (кількість і періодичність), згодом їжа стає способом не лише підтримки життєдіяльності організму, а тим, що приносить відчуття щастя та задоволення.

Будь-яка залежність, яка може виникати у людини, завжди впливає на нервову систему. Це стосується і харчової залежності, адже при споживанні їжі в організмі виробляється гормон серотонін. Коли людина поїла, вона відчуває задоволення, прилив сил і енергії. Якщо не контролювати процес прийняття їжі (кількість і періодичність), згодом їжа стає способом не лише підтримки життєдіяльності організму, а тим, що приносить відчуття щастя та задоволення.

Причини виникнення харчової залежності

Однією з основних причин, від яких трапляється залежність – це непередбачувані стресові ситуації. І, на жаль, не у багатьох людей виходить з ними справлятися, адже вони починають нервувати, переживати, що призводить в кінцевому результаті до великого бажання попоїсти.

Серед найпоширеніших причин залежності від їжі можна виділити наступні:

 • Як вже говорилося, стрес – це головна причина харчової залежності. Адже існує дуже багато людей, які будь-яке незначне хвилювання «заїдають». Їжа для них стає єдиною «радістю», яка позбавляє від почуття депресії і самотності.
 • Подібним способом «лікування» їжа слугує і для людей з психічними хворобами. Вживання різної їжі заспокоює їх, допомагає позбутися негативних емоцій і в цілому поліпшує їх стан.
 • Нерідко хвороба виникає у тих людей, які мають якісь дефекти в зовнішності. Вони настільки переймаються з цього приводу, що вживання їжі перетворюється для них в неконтрольований процес.
 • Бувають випадки, коли люди вживають велику кількість їжі, щоб зменшити фізичний біль. На психічному рівні вони вірять в те, що саме їжа допомагає їм відчувати себе набагато краще.

Симптоми, за допомогою яких визначають хворобу

 • Збільшення порцій, частоти, тривалості процесу вживання їжі. Протягом тривалого часу людина постійно намагається збільшувати вживання їжі.
 • Толерантність – один із симптомів захворювання. Вона проявляється тоді, коли вже людина, усвідомлює, що вона насправді вживає занадто багато їжі, але вже не може зупинитись.
 • Тривога при відчутті голоду. Занепокоєння приходить тоді, коли людина відчуває голод. Вчені довели, що при відчутті голоду людський організм відчуває дискомфорт. Також на тлі голоду, у багатьох людей виникає тривога та паніка, що є безпосередньою ознакою харчової залежності.
 • Симптоми заклопотаності. Вони проявляються тоді, коли людина, яка вже залежна від їжі, витрачає багато свого часу на придбання харчових продуктів. І тому, люди часто забувають про важливі справи, оскільки їх думки зайняті їжею.
 • Людині важко відмовитися від своєї звички навіть після того, як зі здоров’ям виникли серйозні ускладнення. Наприклад, надмірне вживання їжі (в великій мірі вживання великої кількості цукру) може привести до таких захворювань як цукровий діабет, а також ожиріння. Цей симптом майже завжди говорить про харчову залежність людини.
Існує дуже багато людей, які будь-яке незначне хвилювання «заїдають». Їжа для них стає єдиною «радістю», яка позбавляє від почуття депресії і самотності

Існує дуже багато людей, які будь-яке незначне хвилювання «заїдають». Їжа для них стає єдиною «радістю», яка позбавляє від почуття депресії і самотності

Як позбутися від харчової залежності?

Коли приходить захворювання, то пристрасть до їжі опановує людську свідомість і мозок вже не в силах це контролювати. В першу чергу, що потрібно робити – це постаратися відновити контроль над собою. Але, якщо людина знає, що вона хвора, і робить все можливе для того щоб вилікуватися, але самостійно нічого зробити не вдається, то треба, обов’язково звернутися за порадою до лікаря-психотерапевта.

Залежність від їжі – це хвороба, яку потрібно лікувати. Щоб позбутися від неї потрібно дотримуватися деяких правил:

 • Для того, щоб постаратися позбутися від залежності, треба дотримуватися відповідної дієти. Потрібно з раціону повністю виключити цукор, борошняні вироби. Це можна зробити хоча б на деякий час, поки не почнеться відновлення контролю.
 • Ще одним величезним кроком на шляху до одужання, є усунення подразників. Для цього потрібно з дому прибрати всі ті продукти, які являють загрозу для людини. Також дуже важливо, щоб всі члени сім’ї, були солідарними із залежною людиною, підтримували її.
 • Ті люди, в яких розвинулась залежність від їжі, звикли нерегулярно харчуватися, влаштовувати собі, часті перекуси, їсти в різний час. Потрібно виробити для себе власний режим, який включає в себе три основних прийоми їжі та два легкі перекуси.
 • А ще дуже важливо, щоб залежні люди знайшли собі однодумців в цій проблемі. Тому що, саме з такими людьми буде простіше знайти спільну мову, оскільки вас об’єднує одна і та ж проблема, і простіше буде шукати способи, як швидше її вирішити.
 • Людям, що страждають на цю недугу, потрібно навчитися справлятися зі своїми емоціями. Якщо вони будуть контролювати свої емоції, то буде простіше знайти причини, які впливають на виникнення стресу.
 • Всім відомо, що фізичні навантаження завжди позитивно впливають на людське самопочуття. А в цьому випадку вони будуть дуже корисні, тому що за допомогою різних вправ можна позбутися не тільки зайвої ваги, а також можна збільшити самоконтроль над вживанням їжі. Ще, завдяки цьому, люди стають більш стійкими до стресових ситуацій.
 • Так як головна причина харчової звички – це різні стресові ситуації, позбавиться від цієї хвороби, допоможе ведення спеціального журналу. У цьому журналі потрібно записувати свої негативні емоції, і в якій кількості і як часто ви вживаєте їжу. Фахівці стверджують, що такий метод дає людині зрозуміти те, що емоційний фон сильно впливає на підвищення рівня вживання їжі.
Людям, що страждають на цю недугу, потрібно навчитися справлятися зі своїми емоціями. Якщо вони будуть контролювати свої емоції, то буде простіше знайти причини, які впливають на виникнення стресу.

Людям, що страждають на цю недугу, потрібно навчитися справлятися зі своїми емоціями. Якщо вони будуть контролювати свої емоції, то буде простіше знайти причини, які впливають на виникнення стресу

 • Як тільки у людини виникає бажання поїсти вона йде на кухню в пошуках «здобичі», в результаті все закінчується сильним переїданням. У цьому випадки фахівці рекомендують зайняти свої руки іншою справою, адже таким чином ви зможете відволіктися і контролювати кількість з’їденого. Наприклад, можна зробити звичайний масаж рук, адже це також буде корисно для шкіри рук. Спробуйте виконувати вправи з кистьовим еспандером. Така процедура не тільки допоможе позбутися від думки поїсти, але і буде дуже корисною для м’язів і суглобів. І найпростішим «відволікаючим маневром» є звичайний манікюр. Просто наведіть нігті в порядок, і ви позбудетеся від чергового «нападу» голоду.
 • Якщо вам складно відмовитися від чергової порції смакоти, спробуйте обдурити свій організм. Для цього потрібно готувати низькокалорійні страви, які будуть приносити вам більше користі. Наприклад, улюблені салати з майонезом замініть на нежирну сметану або на несолодкий йогурт. Також вибирайте ті салати, що готуються з додаванням оливкової олії. Від смажених страв також відмовтеся, натомість готуйте продукти на пару. Якщо вам складно відмовитися від шоколаду, їжте тільки натуральний чорний, а не білий або молочний.

У підсумку хочеться сказати, що харчова залежність – це хвороба, яка зароджується ще з раннього віку. І чи зможе в майбутньому людина контролювати себе в процесі вживання їжі, залежить від батьків. Адже, дуже часто, ми сприймаємо всі капризи та плач дитини як бажання поїсти. В результаті ми самі цього, не розуміючи, виробляємо в малюка звичку, яка в майбутньому може стати причиною харчової залежності. Щоб цього не сталося, варто уважно прислухатися до своєї дитини і не загодовувати її при кожному «поганому настрої».

Також запам’ятайте, ніколи не можна втішати дитину солодощами, адже багато дорослих саме так поводяться з дітьми. Крім того, не потрібно заохочувати малюка їжею, адже можливо в майбутньому ви за це дорого заплатите.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *