Користь і шкода солі

Користь і шкода соліСіль – це мінеральна речовина, що складається на 99% з хлористого натрію. Це практично єдиний мінерал, який людина їсть. Смак солі – це один з чотирьох основних смаків (крім солоного людина відчуває солодкий, гіркий і кислий смаки). З тих часів як людина спробувала сіль, вона вже не змогла без неї обходитися – вона стала невимовно цінним продуктом.

В Ізраїлі в старовину солона їжа вважалася священною. У стародавньому Римі сіль цінувалася навіть дорожче золота, зарплату військовим, чиновникам і службовцям в ті часи часто видавали сіллю. У середні віки в Європі існували «соляні» дороги, по яких сіль розходилася по всіх країнах. Купців, що торгують сіллю і провезення її по цих дорогах, обкладали непомірним податком. І все одно вони збагачувалися на продажу цього воістину золотого товару. Через солі навіть виникали війни і утворювалися міста. Солі зобов’язаний своїм виникненням таке місто, як Мюнхен.

Сіль розрізняється залежно від місця видобутку і способу виробництва. У природі сіль буває кам’яною і морською. Кам’яна сіль – це великі шматки мінералу, харчову сіль з нього виробляють шляхом роздрібнення на гранули різного ступеня помелу. Навіть смак солі і способи її вживання залежать від величини гранул. При консервуванні краще вживати сіль крупного помелу, для додавання в салати і попкорн – дрібну. Морську сіль отримують випаровуванням з морської води. Вона більш корисна для організму, ніж кам’яна, і володіє тонким смаком і букетом, завдяки багатьом розчиненим у ній мікроелементам.

З тих пір як люди стали цікавитися своїм здоров’ям, стежити за ним і вести здоровий спосіб життя одним з перших перед ними постало питання: бути солі чи не бути на столі, користь від неї чи шкода? Є завзяті поборники і одного, і іншого твердження. Розглянемо аргументи і тих і інших.

Користь солі

Сіль входить до складу організму людини. Особливо жінки знають солоний смак сліз, сіль також виявляють у крові і поті. Сіль грає найважливішу функцію в обмінних процесах організму: вона є як би транспортним засобом для перенесення поживних речовин і кисню до всіх органів, без неї неможливо скорочення м’язів, у тому числі і серцевого.

Недостача солі негативно позначається на здоров’ї людини, на його працездатності: вона відчуває сонливість, втому, її реакції загальмовані, може статися запаморочення. І в дикій природі тварини не можуть обходитися без солі, навіть вилизують цілі печери в місцях поклади цього мінералу. Єгері в мисливських угіддях спеціально розставляють годівниці з величезними шматками кам’яної солі для лосів і оленів.

Оскільки організм сам не може виробляти сіль, значить, вона повинна надходити в нього з їжею. З сіллю в організм людини надходять найважливіші макро і мікроелементи, необхідні для її здоров’я та обміну речовин: кальцій, марганець, магній тощо.

Сіль при сучасному виробництві спеціально йодують для профілактики хвороб щитовидної залози. Особливо сіль була необхідна в давні століття – для консервування та зберігання продуктів при морських подорожах і тривалих військових походах.

Шкода солі

Без натрію і хлору організм не може нормально функціонувати, в природному вигляді ці елементи присутні в багатьох продуктах харчування: м’ясі, яйцях, злакових, овочах. Тому сіль у чистому вигляді повинна надходити в організм у невеликих кількостях – не більше 5-12 грамів на добу.

Якщо людина перевищує цю норму, то у неї починаються проблеми зі здоров’ям: підвищується тиск і, як наслідок цього, розвивається гіпертонія і атеросклероз. Відбувається порушення обміну речовин і виникає безліч захворювань, пов’язаних з цим, в тому числі різні відкладення солей. Сучасна людина, що вживає в їжу достатню кількість м’яса, овочів і злакових, здатна взагалі обходитися без солі.

Резюме

При вживанні такого важливого продукту як сіль важливо дотримувати баланс, оскільки відхилення як в той, так і в інший бік може призвести до значних збоїв у роботі організму. Важливо ще також вміти користуватися сіллю при готуванні. Різні страви потрібно солити по-різному. М’ясо для бульйону потрібно солити в самому кінці варіння, бобові – при їх розм’ягченні, а картоплю – при закипанні. Зате при смаженні картоплю солять в останню хвилину. При приготуванні їжі потрібно враховувати ці тонкощі та поради дієтологів, і тоді сіль не завдасть шкоди вашому здоров’ю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *