Для великої кількості людей поняття «відпустка» міцно асоціюється із перебуванням на морі, без якого відпочинок від роботи, від домашніх справ, від загазованої міської атмосфери не вважається повноцінним. З цим важко не погодитися, оскільки на морському узбережжі не тільки відмінно відпочивається, а й з’являється унікальна можливість оздоровити весь організм. У чому ж користь саме морської води, запитаєте ви? Чому з тим же успіхом не можна відпочивати, наприклад, біля річок і озер? У цій статті ми і поговоримо про те, чим корисний саме відпочинок на морі, та як відпочивати з максимальною користю для здоров’я.
На прісних водоймах, звичайно, теж можна чудово проводити час – хто ж забороняє! Але, якщо вести мову про цілеспрямований вплив на здоров’я, то з морською водою не зрівняється ніщо, і ось чому:
Унікальний мінеральний склад морської води
Вчені підрахували, що в морській воді міститься більше 130 мікроелементів та мінеральних сполук, які чудово впливають на опорно-руховий апарат. Тому відпочинок на морі часто рекомендують особам, які страждають захворюваннями суглобів та хребта. Хоча вплив кожного мінералу залежить від стану конкретного організму, тобто воно індивідуалізовано.
Цікаво: Океани і моря займають 2/3 всієї земної поверхні. 4/5 морської солі становить хлористий натрій (кухонна сіль), який визначає її солоний смак, 1/5 становлять різні мікроелементи і хімічні сполуки. Гіркий смак води моря формують хлористий магній і сульфати натрію і магнію.
Крім мінеральних солей і органічних речовин морська вода містить всі атмосферні гази (азот, кисень, вуглекислоту) і в незначних кількостях інертні гази.
Таким чином, морську воду можна вважати величезним природним мінеральним басейном. Тому купання в морі ще називають морськими ваннами.
Купання в морі добре позначається на стані шкіри і нігтів
Останні при цьому зміцнюються і прискорюється їх ріст і регенерація. Це особливо актуально по відношенню до ламких нігтів: морська вода їх буквально перетворює. А ось людська шкіра під час купання виступає в ролі губки, вбираючи солі, яких бракує тому чи іншому організму.
Тому прийнято вважати, що чим солоніше море, тим воно корисніше. У даному контексті поза конкуренцією, звичайно, мертве море, де на літр води припадає від 260 до 310 г. солей.
Активізує обмінні процеси
Морська вода служить свого роду каталізатором метаболізму в організмі. Завдяки їй активізуються обмінні процеси в клітинах, поліпшується їх стан. Все це зміцнює серцево-судинну систему, покращує кровообіг, паралельно сприяючи зменшенню частоти серцевих скорочень і нормалізації артеріального тиску. Не випадково санаторно-курортне лікування біля моря лікарі прописують пацієнтам, у яких діагностовано захворювання, пов’язані з ішемією (кисневим голодуванням) головного мозку – дисциркуляторною і судинної енцефалопатіями, вертебро-базилярною недостатністю та іншими. А поліпшення обмінних реакцій у поєднанні з плаванням є справжньою підмогою для повних людей – зайві кілограми почнуть танути на очах.
Підвищує захисні сили організму
Давно помічено, що після відпустки на морі людям краще працюється, вони практично не хворіють, та й у цілому продуктивність праці на висоті. Це пояснюється тим, що морська вода і повітря біля моря підвищують імунітет організму, людина стає стійкішою до дії різних недуг. У морській воді міститься мікроелемент йод (причому, у великих кількостях), який сприятливо впливає на щитовидну залозу та її здатність до вироблення життєво важливих гормонів. Завдяки йому поліпшуються реологічні властивості крові, в ній знижується рівень холестерину, що в свою чергу теж позитивно впливає на мозковий кровообіг, усуваючи ішемію його тканин і підвищуючи концентрацію уваги, пам’ять.
Покращує настрій та психологічний тонус
Постійна круговерть на роботі і вдома супроводжують людину повсюдно. Нерідко вони провокують виникнення так званого синдрому хронічної втоми. Відпочинок на морі може стати надійним заслоном перед подібним розвитком подій. Досить тижня перебування на морському узбережжі, щоб просто покращити настрій, а стандартна путівка в 21 день і зовсім здатна робити чудеса: відпускник повертається додому зміцнілим, у гарному настрої, повним сил та енергії. Причому цьому сприяють не тільки купання, але і прості прогулянки по воді біля берега. Вони ж активують рефлекторні точки на ступнях (адже на дні є пісок і камінчики), не кажучи вже про тренування м’язів ніг, сідниць і навіть преса.
Морське повітря – здорове дихання
Морське повітря теж творить чудеса з нашим здоров’ям. Не тільки з причини своєї природної чистоти і свіжості, а і завдяки вмісту в ньому випарів морських солей. При вдиху їх мікрочастинки потрапляють безпосередньо на слизові носа, бронхів і легенів, сприяючи очищенню і поліпшенню функцій названих органів.
При наявності у людини хронічних захворювань лікарі рекомендують бувати на морі не тільки в сезон відпусток, а і в будь-яку пору року, оскільки морське повітря цілюще не тільки влітку, а й взимку.
Окремо слід сказати про солі брому, що позитивно впливають на нервову систему. Їх вміст у морському повітрі досить значний, тому відпочиваючий відчуває себе немов заново народився. Зникає відчуття стомлення, головні болі, роздратованість, повертається ясність думки, нормалізується сон. Лікування морським повітрям рекомендується в комплексній терапії стресів, неврозів, депресій і навіть психічних розладів.
У зв’язку з цим ідеально походять для оздоровлення організму тривалі прогулянки вздовж берега, коли море злегка схвильовано або після сильної негоди: у цей час концентрація необхідних організму речовин максимальна.
Найбільш відповідний час для прогулянки по узбережжю – ранкові та вечірні години. У процесі прогулянки можна зупинитися і виконати нескладні дихальні вправи. Наприклад, повільно вдихайте повітря, наповнюючи спочатку живіт, а потім груди. Після чого затримайте видих на кілька миттєвостей і повністю видихніть, злегка згинаючи при цьому коліна.
Після моря корисно погуляти серед дерев: повітря тут заряджене нейтрально або негативно, що врівноважує позитивно заряджене повітря з моря і створює заспокійливий ефект.
Сила і енергія водоростей
У морських водоростях широко наявні мікроелементи (це йод, фтор, цинк, залізо, магній, хлор, кремній, марганець, бор, кобальт), рослинні протеїни і вітаміни А, В, С, Е. Різні оздоровчі установи, розташовані біля моря, пропонують відпочиваючим процедури з використанням препаратів з водоростей, які створюють організму потужний стимулюючий вплив. Активні речовини з них легко абсорбуються в шкіру, допомагаючи у розщепленні підшкірного жиру і целюліту. Великою популярністю користується процедура обгортання морськими водоростями. Вона не тільки допомагає боротися з «апельсиновою кіркою», а й підвищує тонус шкіри, робить її гладкою та здоровою.
Море і лікування конкретних захворювань
Клімат морських узбереж надзвичайно унікальний. Чистота і свіжість повітря, високий вміст солей і озону разом з ласкавим морем і сонцем є прямим показанням до профілактики та лікування багатьох серйозних недуг, таких як:
- Цукровий діабет. Чимала кількість санаторіїв, що спеціалізуються на лікуванні ендокринних захворювань, не випадково розташовуються на морському узбережжі. Пацієнти з цукровим діабетом, захворюваннями щитовидної та інших ендокринних залоз відмінно відновлюють здоров’я в таких закладах.
- Захворювання дихальних шляхів. Багатьох людей мучать алергічні реакції, що супроводжуються чханням і кашлем, хвороби носоглотки. Інші скаржаться на слабкі легені, які з легкістю підхоплюють будь-яку інфекцію. Для таких категорій пацієнтів відпочинок і лікування на морі стануть справжнім порятунком.
- Проблеми з дітонародженням. Ще в радянські часи лікарі рекомендували жінкам, яким проблематично завагітніти, їхати «на південь», тобто на море. Сучасні дослідження підтверджують сприятливий вплив морського клімату на функцію яєчників. Вона в результаті посилюється, що в свою чергу покращує процес запліднення яйцеклітини.
Все вищесказане – далеко не повний перелік показань для відпочинку та лікування на морі. Дуже часто своїх пацієнтів туди направляють терапевти і ревматологи, пульмонологи і дерматологи, невропатологи і імунологи. І, як показує практика, з великою користю для здоров’я.
Користь відпочинку на морі, морської води, морського повітря безперечна, тому при можливості потрібно обов’язково користуватися цим природним багатством.