Без сонця, життя на землі і саме існування нашої планети були б неможливі. Сонце має сильний вплив на різні сторони нашого життя. І, на жаль, воно несе нам не лише світло та тепло. Його активність є причиною також негативних явищ, що звуться геомагнітними бурями. В наші дні, їх шкода нашій планеті та здоров’ю її мешканців вже не викликає сумнівів. Про те, чим же небезпечні магнітні бурі для здоров’я і що робити, щоб пережити їх без ускладнень в чому він полягає, ми поговоримо у даному матеріалі. А також розберемося в тому, що таке магнітна буря і які причини її виникнення.
Причини магнітних бур
На відміну від більшості планет Сонячної системи, Земля володіє магнітним полем. Уздовж нього, в космічному просторі рухаються заряджені частинки. Вони захоплюються магнітним полем нашої планети. У періоди підвищення сонячної активності, кількість заряджених частинок, що потрапляють в магнітне поле Землі, зростає. Це призводить до його збурення, що тягне за собою геомагнітні бурі. Основними видами сонячної активності, що призводять до появи бур, є спалахи на сонці, викиди корональної маси і корональні діри.
Якщо більш спрощено, то розглянемо по порядку, як відбувається магнітна буря:
- На сонці періодично відбуваються спалахи, коли плазма буквально виривається в космічний простір.
- У вигляді «сонячного вітру» ця речовина досягає Землі. Зазвичай це займає 24-36 годин після спалаху на сонці.
- Земля має магнітне поле, яке діє як своєрідний щит. Воно захищає від негативного впливу космічних випромінювань та підтримується процесами всередині планети. Під впливом сонячного вітру в магнітному полі Землі відбуваються моментальні хаотичні зміни.
Саме збурення в магнітному полі нашої планети є магнітною бурею. Буря зазвичай триває від 24 до 48 годин, хоча бували більш тривалі випадки.
Цікаво! Найсильніша магнітна буря, відома людям, була у вересні 1859 року. Тоді перестав працювати телеграф в Європі і Північній Америці, а Північне сяйво спостерігали навіть на Карибських островах і Кубі. Збереглися розповіді, що вночі було світло, як вдень.
Частота виникнення магнітних бур
Дослідники з’ясували, що періодичність геомагнітних бур безпосередньо пов’язана з 11-річним циклом сонячної активності. У роки сонячного максимуму кількість магнітних бур в році може досягати 50. А коли активність Сонця мінімальна, може статися всього 1-2 бурі в рік. З цього можна зробити висновок про те, в роки пікової сонячної активності ми живемо в умовах магнітних бур близько половини часу. А за все життя на частку магнітних бур припадає близько 20 % нашого часу.
Сьогодні вчені навчилися робити прогнози магнітних бур, засновані на спостереженні явищ, що відбуваються на сонці. Ці спостереження ведуться як з землі, так і з супутників. Існують 1-годинний, 2-добовий, тижневий і 27-45-добові прогнози. Однак, лише 1-годинний прогноз дає результати, достовірні на 95%, дводобові прогнози виявляються вірними лише на 30-50 а решта – і того менше. Таким чином, хоч ми вже точно знаємо, що таке магнітна буря, ми ще не навчилися точно прогнозувати час її появи.
Можливо, незабаром вчені навчаться своєчасно та з великою точністю дізнаватися про початок нових бур. Адже вивчати їх почали відносно недавно. Але відразу після початку космічної ери дослідники істотно просунулися в даній сфері. Багато в чому це обумовлено тим, що з’явилася можливість вивчати магнітні бурі за допомогою позаземних засобів спостереження.
Чим небезпечні магнітні бурі
На жаль, людям геомагнітні бурі завдають тільки шкоди. Погіршення здоров’я може відчути будь-яка і навіть здорова людина, але особливо важко доводиться метеозалежним людям, хворих хронічними і серцево-судинними захворюваннями. Їх організм не так швидко адаптується під зміни умов навколишнього середовища.
За спостереженнями вчених, від 50 до 75 відсотків усіх жителів Землі, так чи інакше, страждають під час магнітних бур. Особливо погано доводиться літнім людям, вагітним жінкам і маленьким дітям.
Основні скарги в період магнітних бур:
- Проблеми в роботі серця – біль у грудях, прискорене серцебиття, задишка.
- Через судинні порушення – перепади тиску, запаморочення, нудота, болі в суглобах, мігрені або інші види головного болю.
- Безсоння.
- Болі в м’язах і суглобах.
- Знесилення.
- Підвищена дратівливість, занепокоєння або інші зміни настрою.
- Загострення хронічних захворювань.
Як пережити магнітні бурі без шкоди для здоров’я – чек-лист дій від лікаря
Ступінь чутливості та вираженість змін у кожного своя. Вона залежить від стану здоров’я, віку, психологічного стану та навіть місця проживання – жителі великих мегаполісів та більш північних регіонів більше відчувають вплив магнітних бур. У групі ризику хворі на серцево-судинні та інші хронічні захворювання, люди похилого віку та діти.
Час реакції на зміну магнітного поля у кожного своє – одні відчувають погіршення на піку бурі, інші – через декілька днів після її початку, треті – після закінчення, коли напруженість магнітного поля повертається до нормального значення.
Є кілька порад, щоб зменшити вплив магнітної бурі на здоров’я. Ось загальні та універсальні рекомендації, які підійдуть практично всім:
- Зменшити фізичні навантаження в цей період, чергувати періоди роботи з відпочинком, спати не менше 8 годин на добу.
- Активізувати кровообіг – зробити легку ранкову зарядку, прийняти контрастний душ, розтертися жорсткою щіткою.
- Наситити кров киснем – гуляти на свіжому повітрі, обов’язково провітрювати приміщення, освоїти прийоми дихальної гімнастики.
- Прибрати з раціону жирні та смажені страви, додати більше свіжих фруктів і овочів.
- Пити більше води, щоб подолати загустіння крові.
- Зробити легких масаж шийної зони або всього тіла, щоб поліпшити кровообіг.
Для пацієнтів з хронічними та серцево-судинними захворюваннями варто переконатися, що під рукою є ліки, які приймаються постійно або при загостреннях. Покладіть їх в сумочку, кишеню, переконайтеся, що є запас в домашній аптечці.
Для тих, хто важко переносить магнітні бурі та різкі зміни погоди, варто проконсультуватися з лікарем – це може бути ознакою нового захворювання, що розвивається. Для пацієнтів з хронічними захворюваннями, можливо, запитати у лікаря про доцільність збільшення дозування прийнятих ліків або призначення додаткових препаратів.
І ще – не переживайте – найчастіше зміна самопочуття через магнітні бурі носить психосоматичну причину. Ми самі налаштовуємо себе, що стане гірше. На користь такий настрій не піде навіть здоровій людині!
Бажаємо міцного здоров’я!