Бажання захистити і зміцнити імунітет вітамінами викликає схвалення, але в деяких випадках таке оздоровлення може призвести до непередбачених ситуацій. Слід пам’ятати, що в надмірному оздоровлення існує така небезпека, як гіпервітаміноз. Це захворювання викликається надмірним накопиченням вітамінів в організмі. Зокрема, жиророзчинних вітамінів А, D, E і K, які містяться в овочах, молоці, риб’ячому жирі, вершковому маслі, яйцях і в деяких рослинних оліях.
Речовини, отримані від зазначених вітамінів, організм розподіляє в печінку і жирові відкладення. Їх надмірний вміст може призвести до печінкової токсичності.
Гіпервітаміноз загрожує всім, хто постійно зловживає вітамінами. Появу тріщин і кровотеч на губах, діарея і проблеми з нирками сигналізують про негаразди в організмі. Це залежить в основному від кількості вживаних вітамінів.
Види гіпервітамінозу
Вітамін А міститься в рибі, яєчних жовтках, молочних продуктах і овочах, таких як морква, шпинат або броколі. Надмірне накопичення вітаміну проявляється втратою волосся, тріщинами на губах. Цей стан являє собою небезпеку для вагітних жінок, адже надмірна кількість вітаміну може призвести до порушення розвитку плоду. Медицині відомі випадки, коли люди внаслідок зловживання морквяним соком отримували гіпервітаміноз А і вмирали від руйнування печінки.
Вітамін D отримують від вживання жирної риби, риб’ячого жиру або молока. Передозування цього вітаміну особливо несприятливо впливає на дитячий організм, коли вимивання солей кальцію з м’яких тканин може призвести до пошкодження нирок або серця. Спостерігаються симптоми зневоднення, запори, блідість або блювота.
Вітамін D – це один з найбільш важливих вітамінів. Крім того, що дефіцит вітаміну призводить до втрати кісткової маси і подальшого остеопорозу, він захищає організм від канцерогенних захворювань і зміцнює імунітет. Але при надмірному вживанні вітаміну може статися гіперкальціємія, тобто накопичення великої кількості кальцію в крові.
Вітамін Е міститься в соняшниковій олії або в соєвому маслі, бобах, ожині, авокадо і спаржі. Багаті вітаміном Е є також цільні зерна злаків. Сам вітамін малотоксичний і передозування не є небезпечним.
Від надмірного споживання або передозування харчових добавок можуть з’явитися такі симптоми, як втома, проблеми з шлунком і нудота, підвищена кровотеча під час незначних травм. У цьому випадку слід припинити прийом вітамінів, і організм поступово повернеться до нормального стану.
Вітамін К виконує основну функцію організму – коагуляцію (згортання крові). В основному він міститься в капусті, шпинаті або броколі. Вітамін також присутній в рослинних оліях, риб’ячому жирі та м’ясі. Його передозування проявляється підвищеною пітливістю або анемією.
Вітамін С, який міститься в більшості фруктів і овочів, розчиняється у воді і виводиться нирками. Симптоми перенасичення проявляються в більшості випадках проносну дію. Чутлива шкіра може відчувати свербіж або почервоніння.
Варто завжди пам’ятати правило – хорошого має бути в міру!