Поганий і хороший холестерин. Як дотриматись балансу?

Поганий і хороший холестерин. Як дотриматись балансу?В даний час поняття «холестерин» дуже міцно увійшло у наше життя. Про нього кажуть всі – говорять у чергах в магазинах, по телебаченню, розповідають лікарі, лякають рекламщики, роблячи його мало не головним ворогом людського організму. Що ж насправді означає це слово? Саме про холестерин і яким він буває – хорошим чи поганим – ми поговоримо у цій статті.

Більше половини холестерину в нашому організмі виробляється печінкою, третя частина цієї речовини надходить з їжею. Він насправді є дуже важливою складовою для будови клітинних оболонок і нервових відростків. Завдяки холестерину наше тіло виробляє потрібну кількість гормонів і вітаміну D. Холестерин зв’язується з білками і переносить їх по всьому організму, а також сприяє виробленню енергії в м’язах.

Але варто тільки холестерину накопичитися в організмі в більшій кількості, ніж потрібно, і відразу він перетворюється в лютого ворога. Надлишки відкладаються на стінках кровоносних судин і поступово перетворюються на бляшки і згустки, які звужують просвіти в артеріях, закупорюють їх, і в результаті розвиваються дуже серйозні захворювання.

Поділяють холестерин на хороші ліпопротеїни – щільні, що складаються з білків і жирів (ліпопротеїни високої щільності), і погані – пухкі, що містять у своєму складі переважно жири (ліпопротеїни низької щільності). Перші надходять у печінку, де переробляються, а другі осідають на стінках артерій, приводячи згодом до розвитку атеросклерозу, вбивці №1 у світі.

Вчені з’ясували, що для ефективної роботи потрібно споживати на добу не більше 300 мг. холестерину, тому вкрай необхідно скоротити або виключити з їжі продукти з високим рівнем вмісту цієї речовини і продукти, що допомагають його виробництві в організмі.

Надлишки відкладаються на стінках кровоносних судин і поступово перетворюються на бляшки і згустки, які звужують просвіти в артеріях, закупорюють їх, і в результаті розвиваються дуже серйозні захворювання

Надлишки відкладаються на стінках кровоносних судин і поступово перетворюються на бляшки і згустки, які звужують просвіти в артеріях, закупорюють їх, і в результаті розвиваються дуже серйозні захворювання

Дієтологи поділяють жири, що вживаються нами в їжу, на чотири основних види:

  • Поліненасичені жири здатні знизити рівень холестерину в крові. До продуктів з їх вмістом відносяться соняшникова, кукурудзяна, соєва олії, морепродукти, нежирні сорти м’яса (курятина, кролик), знежирені молочні продукти. Жирна риба (скумбрія, сардини, лосось, оселедець) містить багато омега-три-жирних кислот, які знизять ризик серцево-судинних патологій, інсульту та інфаркту практично у три рази.
  • Мононенасичені жири відмінно підходять для нашого організму, тому що знижують рівень саме поганого холестерину в крові. До таких продуктів відносять авокадо, горіхи, арахісова і оливкова олії, зелений чай. Вчені-дієтологи вважають, що набагато корисніше для організму харчуватися саме такими продуктами, ніж знежиреною їжею. Але це означає повну заміну жирів у раціоні, а не додавання їх до шкідливих продуктів.
  • Насичені жири, які шкідливі для нас. При їх вживанні рівень холестерину буде високим. Вони входять в хімічний склад жирного м’яса (баранина, свинина, печінка, мізки, куряча шкірка, фуа-гра), вершкового масла та сирів. Шанувальникам яєчні доведеться її розлюбити, адже в одному яйці міститься добова норма холестерину. Набагато корисніше замінити м’ясо білками рослинного походження (соя, квасоля, горох). При варінні бульйонів рекомендується ретельно знімати жир з поверхні.
  • Транс-жири. Виходять в результаті пропускання через рослинне масло найдрібніших бульбашок водню. Ця процедура призводить до зміни хімічної будови молекул жирів, а консистенція рослинного масла перетворюється з рідкої у тверду. Для торгових мереж вигода відчутна, оскільки це істотно збільшує термін зберігання олії і вироблених на її основі продуктів, та й вартість рослинних олій істотно нижче вартості тваринних жирів. Саме транс-жири служать основою маргаринів. Трохи ароматизаторів, хімія адже не стоїть на місці, і рослинне гідрогенізоване масло не відрізнити від натурального вершкового. Залишається ще написати на етикетці «справжній вершковий смак», знизити ціну в 2-3 рази у порівнянні з коров’ячим маслом, і споживач не встоїть.

Транс-жири – це страшна отрута! Їх вживання невблаганно призводить до порушень обміну речовин, особливо до зміни рівня інсуліну і ожиріння. Навіть незначне, але систематичне вживання транс-жирів призводить до розвитку ішемічної хвороби серця.

Особливо багато транс-жирів у маргаринах для випічки (до 40%!). Тут діє закономірність: чим твердіше маргарин, тим вище в ньому вміст транс-жирів. Якщо на упаковці з маслом ви бачите напис «Вміст вершкового масла 80%!», То знайте, що решта 20% – суміш рослинних і транс-жирів. Якщо 2% від добової калорійності складають транс-жири – то це обов’язково викличе проблеми зі здоров’ям.

Гарантовано транс-жири можна знайти у чіпсах, солодких плитках і дешевому шоколаді (в тому числі, у тому, з якого роблять «шкаралупу» для Кіндер-Сюрпризів), в печивах, в оліях, які входять в комплект страв швидкого приготування.

Докладніше про транс жири і їх шкоду – можна прочитати у статті: Трансжири – що це таке? Вся правда про трансжири.

Відмовтеся від натуральної кави, і рівень холестерину знизиться на 17-20 відсотків. Включіть у свій раціон яблучно-медові розвантажувальні дні. Допомагає зниженню холестерину і червоне вино в кількості однієї склянки на добу. Для більш активної переробки холестерину печінкою допоможіть їй – ведіть активний і рухливий спосіб життя. Це дозволить підтримувати судини у відмінній формі. Ожиріння тіла саме по собі є сигналом, що рівень поганого холестерину знаходиться в критичній фазі.

Для визначення рівня хорошого і поганого холестерину потрібно звернутися до лікаря, який правильно визначить всі потрібні показники і дасть правильні рекомендації особисто для вас.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *