Про сон: як правильно спати?

Як правильно спати Може тільки в дитинстві так солодко спиться? Пам’ятаєте, ми засипали, ледь торкнувшись щокою подушки. А сни, які снились! Після нічних польотів та пригод так приємно було прокидатися і бачити новий день за вікном. Потім настало доросле життя і сни змінилися. Вони стали короткими або, навпаки, нескінченно довгими, заплутаними. Ми то не досипали (сесії, іспити, хвороба дитини), то не могли заснути без снодійного. Потім нам стало шкода витрачати час на сон. А старші люди сплять зовсім мало: їм не до сну.

Якщо дивитися на сон з фізіологічної точки зору, то ставлення до нього у всі часи було різне. Але одне незаперечно – довголіття немислимо без міцного, відновлюючого сили і розум сну.

Японські медики провели тривалий експеримент ( аж 12 років!). У результаті з’ясувалося, що ті, хто сплять сім годин на добу, живуть довше, ніж всі інші – хто спить вісім-дев’ять або шість годин.

Виявилося, що жінкам треба спати трохи більше, ніж чоловікам, а в зимовий час ми повинні проводити уві сні трохи більше часу, ніж влітку. Головне пам’ятати про те, що спати більше, ніж потрібно, майже так само шкідливо, як і не досипати. Ідеальне число для сну 7-8 годин.

Але при сучасному темпі життя «недосипання» зустрічається частіше, ніж надмірний сон. Останнім часом поширилася так звана «сонна булімія» – коли люди, що не досипали протягом робочого тижня, «відриваються» у вихідні і половину суботнього дня проводять у ліжку. На жаль, це повний самообман, організм обдурити неможливо. Він може відповісти на це серйозними ускладненнями. Тому розумніше (хоча і складніше) жити за єдиним розкладом і в будні і у вихідні.

 Сон - це велике благо, послане людині природою

Сон – це велике благо, послане людині природою

Як прийти до цього? Адже у дорослих, особливо у період «кар’єрного зростання» дуже багато робиться саме за рахунок скорочення сну. А творчість? До багатьох Муза приходить лише за опівніч… Наприклад, Леонардо да Вінчі скасував нічний сон взагалі, зате кожні чотири години на добу лягав подрімати на п’ятнадцять хвилин. У підсумку, на сон у нього йшло півтори години.

Але цей приклад, швидше виняток, ніж правило. Російське дворянство практикувало післяобідній сон. Нічний – йшов на бали і розваги. У багатьох середземноморських країнах і сьогодні існує традиція ділити сон на нічний і післяобідній. Поспати після обіду любили Папа Римський Іоанн Павло II і Черчіль. Лікарі стверджують, що саме завдяки сієсті знижується ризик серцево-судинних захворювань.

Звичайно, це не шкідливо, але життя сучасного міста, офісна робота можуть дати лише короткий перепочинок на час обіду. Тому нічний відпочинок скасовувати не можна. Іноді заснути не складає труднощів, але в стресових ситуаціях людина втрачає спокій і не може себе контролювати. «Відключитися» не допомагають ні самонавіювання, ні підрахунок овечок і слоників. Нічого.

Як «купити» нормальний сон?

Є правила, які виробило людство в гонитві за плідним, радісним життям. І перше з них свідчить – не треба обкрадати себе самого. Сон – це велике благо, послане людині природою. Сновидіння – це мислення в підсвідомості. Вони – джерело ідей, вирішення багатьох життєвих ситуацій. Сни посилають нам застереження і передбачення. Це така ж творча сторона життя, як наша дійсність. Девід Огілві – геній реклами – побачив свої кращі знахідки в своїх снах. І таких творчих осяянь безліч. Тому, спіть продуктивно, щоб прокинувшись, ви відчули радість життя.

Правила сну:

 • Треба виключити прийом їжі безпосередньо перед сном. За дві години до нього можна з’їсти щось легке. Наприклад, овочі, фрукти, кисломолочні продукти.
 • Лягати бажано не пізніше 22-23 годин. Для нормального нічного сну цілком достатньо 5-6 годин. Найкорисніший час – з 23.00 до 05.00. У будь-якому випадку сон обов’язково повинен захоплювати час від другої ночі до четвертої години ранку. В цей час сон найміцніший, потрібно намагатися поспати в цей час хоча б одну годину. Вдень спати не варто, і особливо небажано – перед заходом сонця.
 • Тривалість сну залежить також від тієї їжі, яку ви з’їли за день: чим її менше, тим менше потрібно сну. Довгожителі сплять не більше 4-6 годин. Тризмінний режим роботи, особливо графік, коли зміна міняється щотижня, дуже шкідливі для здоров’я.
 • Спати рекомендується головою на північ (або на схід). Вимога правильної орієнтації тіла в просторі пов’язана з необхідністю узгодження електромагнітних полів. Напрямку руху хвиль земної кори і людини повинні збігатися. Використовуючи цей метод, академік Гельмгольц навіть лікував людей.
 • Спати треба на твердій рівній поверхні. Особливо тим, хто переніс травму хребта та хворим радикулітом. На м’яких перинах тіло прогинається, «тоне», а це викликає порушення кровопостачання спинного мозку і різних органів. Вони виявляються затиснутими. Це призводить до затискання нервових закінчень. Ідеально, якщо ліжко (хоча б під матрацом) було з нефарбованих і не покритих лаком дощок. Але непогано і просто встановити на сітку або іншу основу, наприклад  лист фанери. Зверху можна покласти в 1-2 шари ватяну ковдру і плед або звичайний ватяний матрац.
 • Якщо ви здорові, то краще обходитися без подушки, або обмежитися тонкою і досить щільною подушкою. Це підтримує в нормальному стані шийний відділ хребта, поліпшує мозковий кровообіг, сприяє нормалізації черепного тиску, попереджає утворення зморшок на обличчі і шиї.
 • Але хворим з серцево-судинною недостатністю та бронхіальною астмою не варто відмовлятися від подушки до вилікування основного захворювання. У періоди загострення можна скористатися і двома-трьома жорсткими подушками.
 • Спати бажано оголеним. Наскільки це можливо, на ваш погляд. Якщо холодно, краще накритися додатковою ковдрою.
 • Найгірший варіант – спати весь час на животі. Найкраще – на боці, перевертаючись кілька разів протягом ночі з одного боку на інший (перевертання відбувається автоматично), щоб не перевантажувати нирки і інші органи. Можна спати на спині.
 • Нічні протяги дуже шкідливі, вони призводять до нежиті й застуди. Найкраще відкрити кватирку, але щільно закрити двері. Або залишати відкритим вікно в сусідній кімнаті і не закривати двері. Зниження температури можна не боятися, головне – уникати протягів. В крайньому випадку, можна як слід провітрювати спальню перед сном. Щоб не застудитися – можете спати в шкарпетках. Тільки вони повинні бути без гумок.
 • Краще вставати не по будильнику, а за «внутрішнім годинником». В крайньому випадку, нехай вас розбудить приємна мелодія.
 • Не залежуйтеся в ліжку! Як тільки прокинулися, треба посміхнутися, потягнутися, скинути ковдру і піднятися. Зазвичай ми дивимося на годинник: Ой, ще тільки 5! І знову – в ліжко. Якщо ви прокинулися, значить, виспалися.
 • Перед сном звільніться від переживань дня. Є мудрий афоризм: «Спокійна совість – найкраще снодійне». Згадайте минулий день, що було хорошого протягом прожитого дня, що поганого, тощо. Самоаналіз можна проводити в будь-якому положенні, але найкраще – лежачи на спині з витягнутими ногами і руками, долонями догори. Так щоб м’язи всього тіла були розслаблені. Якщо ноги сильно втомилися, краще прийняти таку позу: лягти на спину, зігнути ноги і підтягнути їх до грудей. Така поза сприяє відпочинку вен ніг, полегшує кровообіг і роботу серця.
 • Якщо вас «дістало» безсоння, то найгірший вихід з положення – снодійне. Дейл Карнегі пропонує встати і працювати або читати, до тих пір, поки ви не відчуєте сонливість. У цьому є резон. Так що не треба мучити себе, перевертаючись з боку на бік, краще встати і зайнятися справою.
 • Пам’ятайте, що ніхто ще не помер від нестачі сну. Занепокоєння через безсоння зазвичай приносить більшу шкоду, ніж воно само.
 • Розслабляйте своє тіло. Дуже добре перед сном полежати на підлозі, але не дуже довго. Потім переляжте в ліжко.
 • Фізичні вправи – ваші союзники в боротьбі за міцний сон. Доведіть себе до такої втоми, щоб ви були не в змозі стояти. Фізичні вправи гарні в будь-який час дня, тільки в останні 2-3 години до сну небажані інтенсивні тренування.
 • Дуже корисні прогулянки на свіжому повітрі. Зробіть для себе правилом після вечері одягатися і виходити з дому. Гартуючі процедури, які нормалізують роботу нервової системи, це тільки плюс для вашого здоров’я.
 • Не спіть вдень! Навіть якщо виникне сильна сонливість, краще сходити погуляти, тоді ви «збережете» свій заповітний нічний сон.
 • У вечірні години ніякого кави, міцного чаю та інших стимуляторів.

Вставати з ліжка швидко – це додає довголіття. Але інколи  – виконайте вправу для пробудження:

Початкове положення: лежачи на спині, ноги разом, руки вздовж тулуба, пальці стиснуті в кулаки. Вправа складається з трьох частин:

 1. потягнутися одночасно кулаком і п’ятою однієї сторони тіла, наприклад, лівої;
 2. потягнутися кулаком і п’ятою іншої сторони (правої);
 3. потягнутися обома руками і ногами разом.

І так – три-п’ять разів. Ця вправа попереджає радикуліт, попереково-крижові захворювання. Якщо не хочеться вставати, то зробіть масаж вух, постукайте долонями по чолу, щоках, грудях, стегнах. Допоможіть собі!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *