Що таке інтернет-залежність: небезпека, симптоми, методи боротьби

Що таке інтернет-залежність: небезпека, симптоми, методи боротьби«Інтернет-залежність» – звучить страхітливо, чи не так? Фахівці до цих пір офіційно не визнали наявність такого захворювання, та й сам термін «інтернет-залежність» вперше використав американський психіатр Айвен Голдберг в 1994 році заради жарту. Однак слово прижилося і сприймається всерйоз. Що ж це за хвороба? Як вчасно розпізнати її симптоми? Чи можна зробити щеплення проти цього вірусу? І як підібрати лікування? Про все це читайте у цій статті.

Що таке інтернет-залежність

Інтернет-залежність – це розлад у психіці, що супроводжується великою кількістю поведінкових проблем і в загальному полягає в нездатності людини вчасно вийти з мережі, а також в постійній присутності нав’язливого бажання туди увійти.

Психологи б’ють на сполох і порівнюють феномен інтернет-залежності не інакше як з пристрастю до алкоголю і наркотиків. Приводи для занепокоєння дійсно є. Проведені дослідження на тему інтернет-залежності показують, що при тривалому і неконтрольованому знаходженні в мережі відбуваються зміни в стані свідомості і у функціонуванні головного мозку. Поступово це призводить до втрати здатності навчатися і глибоко мислити.

Ніколас Карр, відомий американський вчений-публіцист, експерт в області процесів управління і передачі інформації, спільно з створеною ним групою дослідників-психологів прийшов до невтішних висновків – швидке і регулярне переглядання сайтів веде до того, що мозок людини втрачає здатність до поглибленого аналітичного мислення, перетворюючи постійних користувачів мережі в імпульсивних і не здатних до інтелектуальної роботи людей.

Чим небезпечна залежність від Інтернету

Однак порушення розумових процесів і погіршення пам’яті – не єдині негативні вплив інтернету на людину. Занурюючись з головою в мережу всесвітньої павутини, людина поступово втрачає навички реального спілкування, що призводить до якоїсь асоціальності. Навіщо зустрічатися з друзями, коли можна поговорити з ними по Skype, навіщо з кимось домовлятися в живу або телефонувати, якщо можна просто відправити лист по e-mail, навіщо шукати і купувати товар в звичайних магазинах, коли можна придбати що завгодно, не виходячи з дому…

Тобто описані раніше як переваги, всі ці зручності при тривалому і безальтернативному їх використанні перетворюються на проблему. Так починають з’являтися складності в спілкуванні з новими людьми, а попадання в незнайому компанію для інтернет-залежної людини і зовсім стає стресовою ситуацією. Далі людина замикається в собі, що позначається на роботі чи навчанні, у неї з’являються проблеми зі сном і прийомом їжі. Деяких нездорова прив’язаність до інформаційних технологій доводить навіть до самогубства.

Крім психічних і розумових розладів інтеренет-залежність небезпечна і виникненням фізичних захворювань. Проводячи надзвичайно багато часу біля екранів моніторів, ми псуємо свій зір, у багатьох з’являється тунельний синдром зап’ястя. Інтернет залежність, яка супроводжується сидячим способом життя, призводить до різних захворювань хребта і суглобів (сколіозу, остеохондрозу, артрозу, тощо.), серцево-судинних патологій (тахікардії, аритмії, артеріальної гіпертонії, варикозу нижніх кінцівок, тощо) і багатьом іншим захворюванням.

Інтернет-залежність може стати причиною порушення стосунків у сім’ї (між батьками і дітьми, а також між подружжям). Кому сподобається, що дитина або друга половинка днює і ночує біля комп’ютера? Так погіршуються відносини між рідними і близькими людьми, і навіть руйнуються сім’ї.

Інтернет залежність - проблема сьогоднішнього суспільства

Інтернет залежність – проблема сьогоднішнього суспільства

Симптоми інтернет-залежності

Як і у всякої хвороби, у інтернет-залежності є свої симптоми. Основними ознаками, що визначають інтернет-залежність, можна вважати наступні:

 • Ви відчуваєте величезну радість перед кожним новим сеансом, а без доступу в Інтернет відчуваєте смуток і зневіру.
 • Вас за вуха не відтягнути від монітора, і ні під яким приводом не виманити на вулицю.
 • Ви не ходите у гості, рідше зустрічаєтеся з друзями, тобто потихеньку втрачаєте контакти з людьми в офлайні.
 • Ви постійно оновлюєте сторінку в соцмережах, часто перевіряєте e-mail пошту, аккаунт на сайті знайомств, тощо.
 • Обговорюєте комп’ютерну тематику навіть з людьми, ледь досвідченими в даній області.
 • Ви втрачаєте відчуття часу. Заглянувши начебто у справі на декілька хвилин, ви зависаєте в мережі на декілька годин і не помічаєте, як стрімко пролітає час.
 • Під час інтернет-серфінгу забуваєте про службові обов’язки, навчання, домашні справи, зустрічі і домовленості.
 • Сайти ви відвідуєте не з метою знайти потрібну інформацію, а заходите на них безцільно і механічно.
 • Витрачаєте чималі гроші на Інтернет, а також на забезпечення постійного оновлення, як різних комп’ютерних пристроїв, так і програмного забезпечення. Ще й намагаєтеся приховати це від близьких.
 • На фізіологічному рівні ви відчуваєте наслідки тривалого сидіння за комп’ютером: біль в очах, ломота в суглобах, порушення сну і режиму харчування.
 • Відчуваєте вплив інформації з мережі на ваше психологічне самопочуття – негативні новини або повідомлення викликають у вас бурю негативних емоцій, таких як лють, печаль або тривогу.
 • Помічаєте, як близькі люди все частіше починають висловлювати своє обурення з приводу того, що ви занадто багато часу проводите в Інтернеті. І це є явною ознакою інтернет залежності. Самому надмірну захопленість інтернетом помітити буває складно.

Профілактика залежності від Інтернету

Однак все в наших руках! Ось кілька нехитрих способів для «профілактики» інтернет-залежності:

 • По-перше, проблему необхідно визнати. Багато психологів сходяться на думці, що визнання проблеми – це 50% її вирішення.
 • По-друге, треба повірити в свої сили.
 • Намагатися без необхідності не заходити в Мережу.
 • Проводити більше часу в офлайні, зустрічатися, спілкуватися з друзями, займатися спортом чи хобі.

Багато психологів сходяться на думці, що в Інтернет ми «втікаємо» від незадоволеності або проблем реального життя. Тому постарайтеся зрозуміти справжню причину «втечі» і знайти рішення.

Звичайно, Інтернет приносить величезну користь і без нього неможливо уявити собі сучасне життя – але не можна забувати, що все добре в міру. Виховуйте в собі культуру інтернет-користування, і нехай Мережа стане для вас способом досягнення «офлайнових» цілей і вирішення реальних завдань. Отримуйте в Мережі необхідні і важливі навички, вбирайте інформацію, яка стане в нагоді.

І пам’ятайте, запорука щастя – гармонія в усьому, в тому числі між онлайн та офлайн!

Відгуки до матеріалу: "Що таке інтернет-залежність: небезпека, симптоми, методи боротьби"

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *