Смертельні дози звичних речей

Смертельні дозиУ нашому житті дуже важливо у всьому дотримувати помірність і правильну концентрацію у всьому. Це дуже точно висловив один із засновників сучасної фармакології Парацельс (1493-1541) у своїй знаменитій фразі: «Все – отрута, все – ліки; те й інше визначає доза». Абсолютно будь-яка речовина, навіть саме незамінна й необхідна для продовження життя, має свою смертельну дозу, яка не так вже й велика.

1. Сонячне світло

З початку ХХ століття, приблизно, до 80-х років загальноприйнятою була думка, згідно з якою, чим більше часу проводиш на сонці, тим здоровішим будеш. Але зараз вже точно відомо, що надмірне перебування на сонці призводить не тільки до суто зовнішніх дефектів шкіри, але і до таких «довгограючих» наслідків, таких як прискорене старіння і розвиток онкологічних захворювань.

2. Алкоголь

Разова смертельна доза алкоголю для людини становить від 4 до 12 грамів чистого спирту на кілограм ваги. Також для дорослого чоловіка смертельною концентрацією буде присутність 5-6 проміле етанолу в крові (1 проміле речовини означає, що в 1 літрі рідини міститься 1 мл цієї речовини). Такої концентрації можна досягти, випивши за один присід близько 3-х пляшок горілки (якщо, звичайно, в організмі не спрацює природний захист у вигляді термінового скидання надлишку отруйної речовини всіма можливими способами).

3. Вітаміни

Абсолютно всі незамінні для життя вітаміни являють собою страшну отруту, якщо вживати їх без міри. Іноді недостача і надлишок конкретного вітаміну призводить до схожих зовнішніх прояв. Наприклад, авітаміноз і гіпервітаміноз вітаміну А буде мати в якості симптому  суху, шорстку шкіру і посилене випадіння волосся. Життєво необхідні кількості вітамінів, як правило, дуже малі, а перевищення цих концентрацій призводить до гострого або до хронічного отруєння. Дози, в яких можна приймати вітаміни, обов’язково вказуються на упаковках препарату. Щоб убити або дуже серйозно покалічити себе, цілком достатньо однієї-двох аптечних упаковок.

4. Нікотин

Нікотин міститься не тільки в тютюні. Його досить багато в картоплі, в помідорах, в баклажанах і в зеленому болгарському перці. Правда, нікотин, що міститься в цих рослинах, шкоди не приносить за рахунок своєї недостатньої концентрації. Чутливість до нікотину у різних видів тварин дуже сильно відрізняється: так, щурі вмирають при отриманні 50 мг на кілограм ваги, мишам досить 5,9 мг, а для людини смертельною є доза 0,5-1 мг на кілограм ваги (для порівняння – смертельна доза знаменитого ціаністого калію становить 1,7 мг на кілограм ваги людини). При палінні велика частина нікотину, що міститься в сигареті, просто згоряє і перетворюється в менш токсичні речовини.

5. Кухонна сіль

Без солі не може жити жодна жива істота. Але добова потреба цієї речовини вкрай мала – всього 1,5-4 м. Якщо організм відчуває хронічну нестачу солі, то починається руйнування кісток і відмирання м’язів, порушується робота серця і шлунку, розвивається найсильніша депресія і інші психічні захворювання. Повна відсутність солі в їжі (правда, така ситуація виникає рідко) може вбити приблизно за 10 днів. Надлишок солі не менш небезпечний, ніж її недостача. Про те, що «сіль – це біла смерть», знають усі і давно. Для людини смертельною дозою є разове вживання близько 250 г солі. Смерть при цьому буде дуже важкою, так як вмирати доведеться від численних набряків.

6. Кофеїн

Кофеїн міститься у каві, чаї, колі і багатьох інших рослинах. У невеликих дозах він викликає прилив сил і відчуття бадьорості, які через 3-6 годин змінюються підвищеною втомою, млявістю і депресією. Смертельною дозою для людини є 10 грам чистого кофеїну (за умови, що весь він поступить в кров). Тобто, щоб отруїтися на смерть, наприклад, хорошим італійським еспрессо, потрібно за раз не тільки випити близько 4,5 літрів цього відмінного напою, але і гарненько засвоїти весь кофеїн, який в ньому міститься.

7. Вода

Вода – основа життя. Це знає кожен. Тим не менш, у воді можна не тільки потонути – нею можна ще й отруїтися, причому, абсолютно чистою, питною водою, якщо випити забагато. Якщо в організм надійшло надто багато води, виникає стан гіпергідратації, що приводить до порушення водно-сольового обміну, численних розладів всіх систем організму і до смерті. Щоб добитися цього стану, потрібно протягом доби випити близько 7 літрів води.

8. Електрика

Про небезпеку побутової електрики можна не попереджати – практично всі, хто користується електричними приладами, рано чи пізно отримують можливість на власному досвіді дізнатися, що електричний розряд може бути дуже неприємний. Отримати вельми болючий удар струмом в наш час можна, навіть не користуючись ніякими приладами. Особливо часто це відбувається взимку, коли повітря в квартирах пересушене центральним опаленням, а іскри сиплються з одягу і волосся при кожному русі. Якщо сила струму, що проходить через тіло людини, перевищує 1мА, то це вже викликає дуже неприємні відчуття. Постійний струм силою 60 мА або змінний силою 300-500 мА може привести до збою в роботі серця (або відновити роботу тільки що зупиненого серця). Щоб вбити людину за допомогою електричного стільця, використовується напруга 2700 В і струм силою 5А.

9. Комарі

Самка комара, якщо їй не заважати, може висмоктати з людини близько 5 мг крові. Для людини смертельною є втрата близько 2,5 л. крові. Виходить, що людину можуть «на смерть заїсти» близько півмільйона комарів. Але в цьому випадку, скоріше всього, смерть наступить набагато раніше від реакції на слину комарів, яку вони впорскують під час укусу (саме їх слина викликає свербіж, набряки і інші реакції).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *