У нашій країні алкоголь має особливий статус і жодна подія не проходить без його участі, навіть сама незначна: застілля, поминки, дружні посиденьки однією компанією – все це звична норма реальності. При цьому практично відсутні вікові обмеження і підлітки, чий організм ще тільки формується, починають труїти організм ще змолоду. Так-так, саме труїти, так як алкоголь є отрутою для людського організму. І, на жаль, ця отрута вживається завжди усвідомлено. Давайте поговоримо про алкогольну інтоксикацію, її причини, симптоми, та як не допустити такий стан.
Причини алкогольної інтоксикації
Алкогольна інтоксикація – це те саме сп’яніння внаслідок вживання алкогольних напоїв, однак на практиці цей термін частіше використовується тільки для опису випадків серйозного отруєння організму. Основною причиною буде, звичайно ж, вживання напоїв, які містять в собі підвищену норму алкоголю.
Багато хто знає, що кисломолочні продукти змішаного типу бродіння теж містять в собі етанол (кефір, кумис), проте його кількість незначна і особливого впливає на організм. У першу чергу тому, що етанол вже присутній в обміні речовин людини з самого народження і є природним метаболітом – утворюється при бродінні їжі в шлунку при перетравленні. Кількість ендогенного алкоголю в крові людини не перевищує 0,4 проміле і є тією самою нормою, за якою вже настає алкогольна інтоксикація.
Вживання напоїв, що містять таку кількість етанолу, яке перевищить природну його норму в крові, і буде основною причиною алкогольної інтоксикації.
Для підрахунку рівня алкоголю в крові використовуються тисячні частки – проміле. Тобто 1 проміле = 0,1 відсотка. І цю різницю дуже важливо розуміти, оскільки в мережі Інтернет можна наштовхнутися на численні статті, в яких ці поняття плутаються. Запам’ятайте, перевищення норми в 0,4 проміле (0,04 відсотка) вже сигналізує про алкогольну інтоксикацію вашого організму.
Що ж відбувається в організмі при такому перевищенні норми? 20% спирту (вважається в чистому вираженні, а не в кількості випитої рідини) відразу ж потрапляє в кров зі шлунка, а 80% всмоктується згодом з кишечника. Етанол окислюється в ацетальдегід, а потім в оцтову кислоту, підвищений вміст якої в мозку і печінці і призводить до алкогольної інтоксикації.
Етанол є вкрай шкідливою для людського організму речовиною, так як створює (при завищеній нормі) негативний вплив метаболічного, мембранотропного, наркотичного та токсичного характеру.
Симптоми алкогольної інтоксикації
Основні симптоми алкогольної інтоксикації добре знайомі кожному: болить голова, сухість у роті, втрата координації, тощо. Але слід зупинитися докладніше на ступенях алкогольного сп’яніння, щоб чітко визначати поточний стан людини залежно від випитого алкоголю і прогнозувати подальший її стан.
Дуже важливо пам’ятати, що перевищення норми спирту в крові загрожує летальним результатом незалежно від його джерела. Тобто, що марочне вино, що підпільна сивуха – все це потенційні вбивці.
Ступені алкогольної інтоксикації часто ділять всього на три (легкий, середній і важкий), хоча такий поділ досить перебільшений, але правильніше буде виділяти такі ступені:
- 0,3 – 1 проміле. Настає почуття ейфорії, сп’янілий відчуває підвищену самовпевненість, збільшується неуважність, порушується координація дій, починає заплітатися мова, сприйняття реальності сповільнюється.
- 0,8 – 1,5 проміле. Реакція організму істотно сповільнюється, з’являється сильна втома або надмірне збудження, людина емоційно нестабільна, координація порушена, що проявляється в хиткій «п’яній» ході.
- 1,5 – 2,2 проміле. Інтоксикація середньої тяжкості, яка проявляється в сильному запамороченні, дезорієнтації в просторі, відсутності можливості правильно оцінювати форму, колір, матеріал навколишніх предметів, у неможливості чітко вимовляти слова і правильно формувати думки.
- 2,2 – 3,0 проміле. Сильна інтоксикація, яка проявляється неможливістю людини рухатися або навіть зберігати стояче положення, наявні перші ознаки відсутності будь-якого роду реакцій на подразники або збудники, відсутність контролю тілом, що проявляється нетриманням сечі або калу, частою блювотою. У кращому випадку людина засинає, в гіршому настає заціпеніння.
- 3,0 – 4,0 проміле. Гостре отруєння алкоголем, яке призводить до зникнення будь-яких рефлексів, серйозного порушення кровообігу і дихання, може призвести до настання коми.
- 4,0 – 5,0 і більше проміле. Смертельний результат внаслідок паралічу дихальних шляхів.
Звичайно ж, найчастіше більшість людей відчуває перші три стадії алкогольного сп’яніння. Однак не варто бути надто безтурботним, так як неякісний алкоголь або природна нездатність організму переробляти великі кількості етанолу, може теж призвести до коми або летального результату, особливо це стосується дітей, підлітків і хворих людей.
У нашій країні алкогольна інтоксикація має хронічний характер, оскільки алкогольні напої вживаються незалежно від правил по їх виведенню з організму, що призводить до ще гірших наслідків, масово гинуть клітини печінки та головного мозку. Головним чином це трапляється через традиції похмелитися вранці після ночі, насиченою алкоголем без міри.
Недопущення алкогольної інтоксикації
Алкогольні напої не тільки надають п’янкий вплив, а й часто мають приємний смак, за який їх і цінують. Якщо немає сил відмовитися, то варто спочатку розрахувати свою власну граничну норму алкоголю в крові, щоб убезпечити як себе, так і оточуючих при її перевищенні.
В першу чергу слід врахувати свій зріст, вагу, стать, а також генетичну схильність до дії алкоголю на організм. Так на жінок алкоголь діє сильніше, а тому при рівній вазі і рості з чоловіком кількість проміле спирту в крові буде вище залежно від міцності напою. Чим нижче міцність, тим менша різниця, але якщо при 5% пиві це буде всього лише 0,01 проміле, то при 40% горілці вона буде дорівнює 0,09-0,1 проміле (за основу взято кількість напою в 100 мл).
Також впливає і пристосованість організму: непитуща людина може сп’яніти і при малих кількостях випитого.
Найбільш зручний спосіб підрахувати свою норму буде таким:
- Візьмемо за основу кількість алкоголю, яку печінка переробляє за 1 годину і повністю виводить з організму (залишаються лише незначні сліди спирту), яка дорівнює 10 мл чистого спирту (або 8 грам) і позначимо його мірою 1 одиниця алкоголю.
- Допустимою денною нормою для чоловіків буде не більше 3 випитих одиниць алкоголю, а для жінок – не більше 2-х.
- Рахуються одиниці алкоголю по дуже простій формулі: об’єм напою (в мл) множиться на його міцність (у %) і ділиться на 1000.
- Так один стандартний келих пива міцністю 6% буде еквівалентний 3 одиницям алкоголю. (500 мл х 6% / 1000 = 3.), що вже є денною нормою для чоловіка і перевищує норму для жінок, для яких кількість пива вже не може бути більше 335 мл.
Тому, якщо ви бажаєте убезпечити себе від згубного впливу алкоголю на організм, при цьому не бажаючи відмовлятися від нього, то обов’язково прораховуйте свою власну норму в розрізі своїх фізичних можливостей і по кожному напою окремо.
Як швидко протверезіти
Якщо вас не оминула ця гірка чаша, і ви перебрали понад свою міру, то не поспішайте шукати «народні» засоби наприклад кефір або розсол – кислота утворює зі спиртом нестійкі сполуки, які швидко руйнуються, що проявляється ще більш сильним похміллям.
Єдиним способом швидко вивести з організму залишки спирту та його побічних продуктів буде питна вода і різні сечогінні засоби, а аспірин допоможе нейтралізувати ацетальдегід.
Також перед вживанням алкоголю «перестрахуйте» себе активованим вугіллям (не менше 5 таблеток), склянкою молока або тарілкою будь-якої каші.
Під час розпиття напоїв обов’язково закушуйте, особливо це стосується жирної їжі, яка сприяє обволіканню жиром стінок шлунка і кишечника, що перешкоджає всмоктуванню алкоголю через них у кров.
Але головна порада – не вживайте алкоголю зовсім, або просто не зловживайте і будете здорові.