Трансжири – це специфічний вид ненасичених жирів, одержаних штучним шляхом. Рідкі олії в результаті процесу гідрогенізації перетворюються в тверді рослинні жири – маргарини, кулінарні жири.
Гідрогенізовані жири мають спотворену молекулярну структуру, нехарактерну для природних сполук. Вбудовуючись в клітини нашого організму, трансжири порушують клітинний метаболізм. Гідрогенізовані жири перешкоджають повноцінному живленню кліток і сприяють накопиченню токсинів, що є причиною захворювань.
Трансжири дуже токсичні і накопичуються в організмі приводячи до страшних захворювань: атеросклерозу, хвороби серця (ішемічна хвороба, інфаркт міокарда), значно збільшують ризик виникнення діабету, вживання їх веде до зниження кількості тестостерону, погіршення якості сперми, раку, гормональних збоїв, ожиріння, тощо.
Це стало відомо ще в кінці 50-х років. Але так само як з алкоголем або тютюном дуже складно сперечатися з виробниками в руках яких знаходяться великі гроші. А виробництво продуктів з трансжирів – це надприбутки. Саме тому виробники “приховали” цю інформацію і підмінили проблемою холестерину. Оголосивши холестерин ворогом номер один. При цьому маргарин був оголошений мало не як панацея від будь-яких болячок.
Це просто жахлива брехня. Статистика по США показала, що якщо знизити споживання трансжирів (марганину в основному) на 3%, то смертність від серцево-судинних захворювань знижується на 5000 чоловік на рік, а кількість інфарктів на 17000. Війна з виробниками продовжується і зараз (занадто багато грошей в цьому замішано). Однак у світі (це не стосується України, на жаль) вже є багато перемог.
Досліджено, що трансжири блокують травлення. Це відбувається шляхом блокування травних ферментів, які запускають механізм засвоєння їжі.
Потрапивши в біологічну клітину, трансжир блокує перенесення поживних речовин через “кордон” – мембрану клітини всередину. У результаті клітина не отримує необхідної кількості поживних речовин із зовні, з одного боку і клітина не може вивести продукти своєї життєдіяльності – токсини, назовні, з іншого боку. Метаболізм повністю порушується приводячи до атеросклерозу, хвороб серця, інсулінозалежного діабету, гіпертензії, раку грудей і т.д.
Метаболізм порушується, що веде до розвитку різних захворювань. Що цілком логічно. У процесі свого розвитку наш вид не зустрічав сурогати і тому наш організм не вміє їх засвоювати і звільнятися від продуктів їх розпаду. Важкість у животі і млявість після багатої трансжирами їжі (кетчупи, картопля фрі, салат “олів’є”, фастфуд) добре знайомі. Дослідним шляхом доведено, що при наявності захворювань, описаних вище, якщо відмовитися від сурогатів, то зменшується їх хворобливі прояви і поліпшується самопочуття.
Але для того, щоб це було можливо, потрібно протягом 1-2 років повністю відмовитись від їжі з транжирами – майонезу, маргарину, рафінованого рослинного масла, кетчупу, картоплі-фрі, чіпсів,тощо.
Які продукти містять трансжири?
- Маргарини і «легкі» масла.
- Майже всі види куплених майонезів і майонезоподібних соусів.
- Фаст-фуд, і особливо промислова картопля-фрі, в ній трансжирів відсотків сорок від загальної кількості; попкорн.
- М’ясні та інші напівфабрикати, запаніровані куплені вироби,
- «Полегшені» сири, сири без холестерину або зі зниженим вмістом холестерину, в яких частина або весь тваринний жир замінюють на рослинний гідрогенізований жир, рослинні вершки.
- Сухі концентрати супів, соусів, десертів, кремів, порошки для «забілювання» каву,тощо.
- Чіпси, вафлі, крекери, пончики, печиво і всі їхні близькі та далекі родичі, торти, цукерки. У кондитерських виробах вміст трансжирів складає від третини до половини від загальної кількості жиру.
- Магазинна випічка, здоба. На жаль, навіть хліб, якщо випечений на маргарині.
Вважається, що заміна всього лише 2% калорій, споживаних з трансжирами, на якісні джерела – жир холодноводних морських риб, лляну і оливкову олію – скорочує ризик серцево-судинних захворювань більш ніж наполовину. Якщо хочете, ще точніше, то на 53%.
Щоб уникнути вживання в їжу трансжирів, уважно вивчайте склад придбаних продуктів. Трансжири наявні всюди, де до складу продукції входять гідрогенізовані або частково гідрогенізовані жири.
Слід віддавати перевагу продукції, взагалі не містить трансжирів, так як, на думку дієтологів, небезпеку становлять навіть самі незначні дози гідрогенізованих жирів.