Вороги печінки. Міфи та правда про печінку.

Вороги печінкиОдним з найважливіших органів людського організму є печінка. Одночасно, саме цей орган зазвичай знаходиться десь на «периферії» свідомості більшості людей. Працює – ну і нехай собі працює. Це ж не серце, в разі якоїсь патології що може нагадати про себе гострим болем – так навіть і не шлунок, у разі харчових погрішностей нагадує про себе нудотою, печією та іншими неприємними моментами. А печінка – вона то і больових рецепторів позбавлена. І в найгіршому випадку, при значному збільшенні, коли починається вже розтягуватися її капсула, може просигналізувати господареві тяжкістю у правому підребер’ї. При цирозі ж, коли печінка «зморщується» зазвичай не буває навіть і зазначеної «важкості».

Що ж, печінка – орган дійсно стійкий до багатьох шкідливих впливів. Інакше не можна – адже саме вона «фільтрує» всі речовини, які всмоктуються з травного тракту. І лише після знешкодження токсинів корисні продукти надходять для потреб організму. А ще печінка виділяє жовч, без якої в кишечнику не перетравлюються жири, бере участь у синтезі багатьох вітамінів і гормонів, а також виконує ряд інших функцій.

Але існують у печінки свої вороги, найгірший з них – алкоголь. Він впливає не лише на печінку, але й на весь організм вцілому.

Як алкоголь впливає організм?

Шлунок

Проходячи шлунок, алкоголь заважає виділенню ферментів, що розщеплюють поживні речовини.

Кишечник

Через кишечник алкоголь всмоктується в кров, попутно руйнуючи слизову оболонку шлунково кишкового тракту, викликаючи ерозію кишечника.

Печінка

У печінці будь-який продукт поділяється на токсини і корисні речовини. Але в алкоголі токсинів занадто багато, під їх впливом печінка вироджується: дієздатна фільтруюча тканина перетворюється на непотрібну сполучну. Так само, як фільтр забивається, якщо у ньому занадто багато бруду.

Нирки/уретра

Продукти розщеплення алкоголю осідають у нирках і заважають виробляти речовини, що регулюють артеріальний тиск. Результат – набряклість обличчя і внутрішніх органів та інші неприємності.

Очі

У середньому печінка розщеплює приблизно 0,175 г горілки на 1 кг ваги на годину – не надто швидко. Решта горілка бродить по організму і гальмує роботу ділянок мозку, в тому числі і того, який відповідає за зір. Виникає неузгодженість роботи очних м’язів, звідси – алкогольна диплопія (двоїння в очах).

Серце

Щоб успішно розщеплювати алкоголь, печінка активніше, ніж завжди, споживає вологу, відбираючи її у інших органів, у тому числі – у серця. Кров гусне, серцю важче проштовхувати її по тілу, інфаркт все ближче.

Головний мозок

Алкоголь губить нервові клітини. Кожна серйозна п’янка порівнянна з травмою черепа – шрам на корі головного мозку залишиться назавжди.

Похмілля

Коли наступного дня ви відновите втрату води, лише тоді печінка зможе вивести токсини. Ви відчуєте себе краще, але якщо знову вип’єте, то нанесете по печінці вже дуже небезпечний удар. Дайте їй мінімум два дні на відновлення!

Міфи та правда про печінку

–          Організм сам підкаже, якщо щось не так

Зовсім не обов’язково. “У печінки немає нервових закінчень, так що ви не можете відчути що відбувається у ній. Печінка працює і працює, поки не трапиться щось серйозне”, – пояснюють лікарі. Замість того щоб чекати, поки печінка заболить, зверніть увагу на зовнішні симптоми печінкових несправностей. Якщо є причини для занепокоєння, попросіть лікаря у поліклініці призначити вам відповідні аналізи, зокрема на утримання ензимів у крові.

–          Якщо добре закушувати, буде не так шкідливо

Ситна вечеря дійсно може сповільнити надходження алкоголю в кров, але обсяг алкоголю, який повинна переробити ваша печінка, не змінюється, так що їй це ніяк не допомагає. Краще пити побільше води.

–          Медицина допоможе відновити печінку

Печінка може регенерувати, але тільки до певного моменту. Рубці при цирозі ніколи не зможуть стати клітинами печінки, оскільки це вже пошкоджені клітини. Ми, на жаль, не ящірки, а наша печінка – не хвіст.

–          Хвора печінка може зіпсувати зовнішній вигляд

Зверніться до лікаря, якщо у вас з’являться певні симптоми. Пожовтіння шкіри або очей, сильні болі в животі або почуття, ніби його розпирає зсередини, свербляча шкіра, занадто темна сеча, блідий, кривавий або чорний стіл, хронічна втома, запаморочення і втрата апетиту.

–          Очищаючі дієти

Корекція харчування може допомогти вашій печінці ефективніше виводити токсини і швидше відновлюватися.

Про алкоголь вже  дізнались, але є ще три ворога, яких дуже боїться наша печінка.

Заразна голка

Дослідження, проведене в Університеті штату Техас, показало, що відвідування тату – салону збільшує ризик захворювання печінки під назвою гепатит С у дев’ять разів. По-перше, салон повинен мати ліцензію. По-друге, переконайся, що голки нові (варіант – одноразові).

Шкідливі таблетки

Наркотики такі як екстазі та таблетки типу парацетамолу дають сильне навантаження на печінку. Ніколи не перевищуйте рекомендовану дозу куплених в аптеці препаратів або вітамінів. Якщо в молодості ви багато експериментували, здайте в поліклініці аналіз крові на предмет здоров’я і продуктивності печінки.

Небезпечний секс

Східна Європа і Азія сумно відомі високим рівнем захворюваності на гепатит В, що передається статевим шляхом. Ну вже якщо ніяк не можете без цього, пам’ятай про безпечний секс.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *