Як не заснути після обіду: 6 порад

Як не заснути після їжі: 6 порад

Після їжі, особливо ситної, кожного з нас невблаганно хилить в сон. Безумовно – найкращий вихід – не опиратися природі та дозволити собі, ну і організму, недовго подрімати: від 10 до 30 хвилин. Але така розкіш доступна далеко не всім – наприклад, якщо ви знаходитесь на роботі. На допомогу прийде наука: шість порад вчених, які досліджують людські біоритми, допоможуть вам зберегти бадьорість тіла і ясність розуму після трапези. Отже, читаємо і взнаємо – що-ж робити, якщо після їжі хилить до сну, а спати ніяк не можна?

Їжте «дитячими» порціями

Процес перетравлення їжі викликає відтік крові до органів травлення, і чим більше забитий шлунок, тим менше енергії залишається на інші процеси. Звідси занепад сил і зниження розумової активності.

Свен-Девід Мюллер (Sven-David Müller), дієтолог і автор книг про правильне харчування з Марбурга (Німеччина), радить відмовитися від рясного обіду та обмежитися лише «дитячою» порцією їжі: особливо, якщо після трапези вам належить серйозна розумова робота.

Щоб організм витрачав менше сил на перетравлення їжі, уникайте жирної їжі і «баластних» продуктів, які вимагають великих енергетичних витрат на перетравлення. До таких відносяться, наприклад, картопля фрі, бургери, смажене м’ясо, гороховий суп – краще надати перевагу нежирній рибі та тушкованим або свіжим овочам.

Свен-Девід Мюллер (Sven-David Müller), дієтолог і автор книг про правильне харчування з Марбурга (Німеччина), радить відмовитися від рясного обіду та обмежитися лише «дитячою» порцією їжі

Свен-Девід Мюллер (Sven-David Müller), дієтолог і автор книг про правильне харчування з Марбурга (Німеччина), радить відмовитися від рясного обіду та обмежитися лише «дитячою» порцією їжі

Влаштовуйте перекус

Щоб не перестаратися за обідом і не клювати потім носом, Мюллер рекомендує влаштовувати собі легкі перекуси між основними прийомами їжі. Тільки не вгамовуйте голод бутербродами з ковбасою або булками. Ідеально для цього підійдуть фрукти або горіхи (кеш’ю, фісташки), які подарують відчуття насичення без шкоди для працездатності (і фігури звичайно).

Ідеально для перекусів підійдуть фрукти або горіхи, які подарують відчуття насичення без шкоди для працездатності
Ідеально для перекусів підійдуть фрукти або горіхи, які подарують відчуття насичення без шкоди для працездатності

Вибирайте правильні продукти

Для збереження бадьорості та працездатності протягом дня, 30% добової калорійності має припадати на білки, 30% – на жири, 40% – на вуглеводи. Крім того, існує цілий ряд продуктів, які можуть викликати сонливість. Причому багато з них виглядають цілком безневинно та навіть є корисними.

Вранці та вдень слід уникати швидких вуглеводів: вони легко засвоюються, провокуючи різкий стрибок енергії в організмі, але через півгодини рівень цукру в крові так само різко падає, і ми починаємо засипати. Тому замість здобних булочок, солодощів, печива та білого рису вибирайте повільні вуглеводи: випічку з цільнозернового борошна, крупи, овочі.

Сонливість викликають і продукти, багаті триптофаном – амінокислотою, що бере участь в синтезі мелатоніну – гормону сну. Основними джерелами триптофану є вишня, черешня, соєві продукти (особливо їх багато в японській кухні), печінка, арахіс та кедрові горіхи, молоко та молочні продукти (сир, твердий сир, сметана).

Сонливість викликають і продукти, багаті триптофаном - амінокислотою, що бере участь в синтезі мелатоніну - гормону сну

Сонливість викликають і продукти, багаті триптофаном – амінокислотою, що бере участь в синтезі мелатоніну – гормону сну

Обережніше з магнієм

Незважаючи на всю цінність магнію, у великих кількостях він може діяти на організм як легке снодійне, адже цей мікроелемент сприяє розслабленню м’язів. Тому протягом дня не варто зловживати продуктами, багатими магнієм: кунжутом, насінням, висівками – особливо, якщо вам належить фізична активність, наприклад, тренування.

Протягом дня не варто зловживати продуктами, багатими магнієм: кунжутом, насінням, висівками - особливо, якщо вам належить фізична активність

Протягом дня не варто зловживати продуктами, багатими магнієм: кунжутом, насінням, висівками – особливо, якщо вам належить фізична активність

Не перестарайтеся з кавою

Кофеїн, попадаючи в організм, починає діяти тільки через 20-30 хвилин. Багато хто цього не знає і, не отримавши миттєвого припливу енергії після однієї чашки кави, тут же випивають другу, третю. Однак результат виходить прямо протилежним: замість того, щоб підбадьоритися, від надлишку кофеїну організм починає хилити в сон.

Обережно з кавою - замість того, щоб підбадьоритися, від надлишку кофеїну організм починає хилити в сон
Обережно з кавою – замість того, щоб підбадьоритися, від надлишку кофеїну організм починає хилити в сон

Чим замінити сон

Професор Юрген Цуллай (Jürgen Zulley) з Баварії, багато років вивчає людські біоритми, радить після обіду поспати хоча б декілька хвилин – при цьому необов’язково засипати: досить влаштуватися зручніше і глибоко розслабитися.

Якщо ж можливості поспати немає, позбутися післяобідньої сонливості допоможе помірна активність. Не варто «зависати» в комп’ютері, розкладаючи пасьянси або гортаючи новини в соцмережах. Походіть по офісу, загляньте в сусідній кабінет і поговоріть з колегами. Якщо ви обідали в кафе, на зворотному шляху в офіс не поспішаючи прогуляйтеся, зайдіть в парк (якщо він є поруч), подихайте свіжим повітрям. Рух не тільки підбадьорить вас, але і допоможе розігнати метаболізм.

А як Ви боретеся зі сном після їжі?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *