Як прожити довше: рекомендації людям похилого віку

Як прожити довше: рекомендації людям похилого вікуУ всьому світі вчені-медики і геронтологи намагаються дізнатися секрет довголіття деяких людей, розробити еліксир омолодження, загалом, зробити все можливе, щоб продовжити життя людини і зробити його більш комфортним. Ось кілька порад людям, які мріють прожити довше середнього, і при цьому зберегти ясний розум і міцне здоров’я. Ці поради розроблені провідними фахівцями в галузі геронтології:

1. Міцний і здоровий сон. Завідувач лабораторією з дослідження епігенетики в Інституті геронтології України, доктор медичних наук, професор Вайсерман стверджує, що у кожної людини є індивідуальна норма сну.

Припустимо, людина постійно спить по 8 годин на добу, і відчуває себе комфортно. Якщо вона порушить свій режим сну і витрачатиме на нього 6 годин, у неї почне розвиватися психоемоційне напруження, а також різні стресові стани. Якщо на сон у такої людини буде витрачатися близько десяти годин, то це також може згубно позначитися на здоров’ї. Ось, наприклад, Наполеону вистачало всього чотири години сну, щоб відчувати себе бадьоро, а для багатьох інших людей цього буде недостатньо.

Кожна людина для нормального самопочуття самостійно вибирає для себе необхідну особисто їй тривалість сну. Цю визначену норму не слід як зменшувати, так і перевищувати. Необхідно постійно стежити за тим, щоб норма сну дотримувалася. Не варто в будні витрачати на сон 6 годин, а на вихідних виділяти всі дванадцять. Сон у вихідний день ніколи не компенсує недосипання в будні.

Щоб гарантовано виспатися, потрібно всього лише раніше лягати спати. Але люди придумують усілякі відмовки й відкладають багато справ на вечір. Для того щоб краще заснути, слід добре провітрювати кімнату перед сном. Ті люди, які слідують цим простим правилам, будуть довше зберігати здоров’я, а отже, і тривалість їх життя буде довшою.

Між іншим, переконання в тому, що люди бувають як жайворонками, так і совами, є правдивим. У багатьох сферах уклад життя орієнтований на жайворонків, оскільки, робочий день розпочинається з 8 години. І якраз саме через такі фактори можуть розвинутися різні захворювання, що впливають на тривалість життя.

Робота ж в нічний час – це взагалі суща катастрофа для людського здоров’я, яка веде до швидкого виснаження організму. Якщо людина працює в нічний час в молодості, то, найімовірніше, вона може не відчувати пагубного впливу на своє здоров’я. Але з часом і особливо з віком йому буде все складніше і складніше.

До речі, існує цікаве дослідження середземноморської «дієти», на якій «сидять» жителі Греції, Франції, Італії. Виявилося, що у тамтешніх жителів схильність до серцево-судинних захворювань набагато нижча, ніж у людей, що живуть в інших країнах. Основне пояснення цьому феномену полягає не стільки в складі вживаних продуктів, скільки в тому, що у народів цих країн прийнято відпочивати після прийому їжі!

2. Дотримання енергетичного балансу. На сьогоднішній день молоді люди все частіше стають жертвами тих захворювань, від яких раніше страждали тільки літні люди. Зараз отримують широке поширення такі «старечі» захворювання як рак, порушення обміну речовин, серцево-судинні захворювання.

В основному це пов’язано з вживанням шкідливих продуктів харчування і гіподинамією.

Багато людей, які ведуть малорухливий спосіб життя, сьогодні вживають надмірну кількість їжі.

Для того щоб прожити довше, слід включити в раціон харчування переважно натуральні і малокалорійні страви. Якщо спосіб вашого життя не передбачає великих фізичних навантажень, то для нормального функціонування організму достатньою буде щоденна норма порядку 1700 ккал. Цим самим людина влаштовує розвантаження всіх своїх клітин, і допомагає їм підтримувати високу активність життєво важливих систем організму.

Людей, які пережили позначку в 90 років, дуже мало, однак їх характерною рисою є те, що вони не страждали ожирінням. Та що там говорити про 90-річних! Навіть після 80-річної позначки повні люди зустрічаються вкрай рідко.

Практично всі провідні фахівці в галузі геронтології стверджують, що основною причиною передчасного старіння є незбалансоване харчування. Люди похилого віку повинні мати збалансований і різноманітний раціон. Це необхідно для того, щоб ферментні системи організму зберігали високу активність, і тим самим запобігає розвитку вбивці №1 в світі – атеросклерозу.

Всіх цих неприємностей можна уникнути, вживаючи кисломолочні продукти і страви рослинного походження. Але престарілим людям не рекомендується повністю перейти на рослинну їжу. В їх раціоні обов’язково має бути присутня риба, тільки не жирна, а також пісне м’ясо, яйця.

У всьому необхідно знати почуття міри: не голодувати і не переїдати.

Організму також необхідна певна стабільність: харчуватися потрібно за розкладом. Найоптимальнішим варіантом є харчування по чотири-п’ять разів на день, причому невеликими порціями.

Людям похилого віку вкрай не рекомендується дотримуватися дієти, а дні розвантаження потрібно проводити в ощадному режимі, при цьому контролюючи власне самопочуття.

Кваліфіковані лікарі також рекомендують не зловживати продуктами з далеких країн. Достаток цих продуктів, красива упаковка і бомбардування рекламою свідчать тільки про те, що торговим мережам потрібно збути якомога більшу кількість такого товару. Здоров’я людей для них зазвичай далеко не на першому місці в системі пріоритетів.

Найкраще вживати в їжу саме ті продукти, які вирощуються в тій країні, де проживає людина. Це необхідно робити тому, що організм людини генетично налаштований саме на ці продукти харчування. Ось, наприклад, в Україні дуже люблять сало, а для жителів Німеччини цей продукт навряд чи буде корисний, адже їх ферментна система не налаштована на такий своєрідний продукт харчування.

3. Отримуйте енергію з природних джерел. Доктор медичних наук, завідувач кафедрою інституту геронтології і реабілітації Олександр Поляков стверджує, що для поліпшення здоров’я слід переїхати в сільську місцевість. За його словами, в такій обстановці людина почуватиметься більш розкутою. Адже практично в будь-якому віці людину тягне на прогулянки на свіжому повітрі, а якщо це відбуватиметься ще і в екологічно чистому середовищі, то буде просто чудово. З настанням літа більшість пенсіонерів намагаються переїхати на свої дачі і трудитися в саду. Чисте повітря і помірні фізичні навантаження продовжують життя людини.

Але не завжди різкий переїзд в сільську місцевість може виявитися корисним. Приміром, якщо люди довгий час проживали в місті, а потім переселилися в село, то це може згубно позначитися на здоров’ї (може підвищитися тиск, початися аритмія).

Проживання в гірській місцевості також допомагає зберегти здоров’я і прожити довше. Більшість відомих фізіологів стверджують, що причиною довголіття жителів гірських районів є знижений вміст кисню в повітрі, внаслідок чого процеси окислення в наших клітинах сповільнюються, а значить, процес старіння призупиняється.

4. Повноцінна і дружна сім’я також позитивно впливає на міцне здоров’я. За статистикою переважна більшість довгожителів оточені турботою і підтримкою близьких людей.

Ліків, які можуть продовжити життя, просто не існує. Але древні мудреці, залишили після себе прекрасний вираз: «Ми перестаємо любити не тому, що починаємо старіти, а старіємо, тому, що перестаємо любити». І до тих пір, поки людині є кого любити, поки вона відчуває увагу і турботу близьких, їй не страшні багато хвороб і стресових ситуацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *