Сила волі може легко нас покинути до кінця важкого дня. Іноді у нас немає сил ні на що, окрім як лежати на диванчику перед телевізором. Іноді так хочеться почати марнувати життя, замість того щоб сходити в спортзал, приготувати собі здорову вечерю або прибратися у квартирі. Нове дослідження показує, що можливо самостійно розвинути силу волі. Для цього потрібно просто навчитися знаходити задоволення в рутині.
Група вчених під керівництвом Майкла Інзліхта (Michael Inzlicht), професора психології з University of Toronto Scarborough у Канаді, провела дослідження, в результаті якого дійшли висновку, що силу волі можна розвинути.
Інзліхт визначає силу волі як «психічний процес, що дозволяє людині адаптувати свою поведінку в кожен момент часу, не дивлячись на свої думки і емоції». Іншими словами – періодично робити те, що потрібно робити зараз, але не хочеться.
Інзліхт вважає, що хоча люди можуть відчувати занепад сили волі, коли втомлюються – це не означає, що сила волі може бути повністю вичерпана. У психології вважається, що сила волі – це обмежений ресурс, який вичерпується в міру того, як людина його використовує. В результаті – у людини її практично не залишається і вона починає приймати імпульсивні рішення, вести себе не раціонально або ж просто лежати на дивані.
У своїй роботі, він відзначає, що такий стан речей можна змінити. Причому зробити це досить просто.
Перетворити «повинен зробити» в «хочу зробити»
Звичайно, багато людей починають сильніше втомлюватися робити якісь обов’язкові рутинні завдання після багаторазових повторень. Занепад їх сили волі пов’язаний зі зміною пріоритетів:
«Коли ми стомлені, відбувається закономірна річ: ми починаємо шукати способи уникати завдань, які повинні зробити і намагаємося робити те, що хочеться зробити»
Щоб підвищити рівень своєї сили волі, навіть якщо ви змучені та виснажені – потрібно просто змінити своє «повинен» на «хочу».
Розглянемо на прикладі здорового харчування. Якщо ви хочете перейти на більш здорову дієту, то вам потрібно думати про те, як добре ви будете себе почувати, який прилив енергії ви відчуєте, почавши харчуватися правильно. Помилкою буде вважати дієту якоюсь «безвихідною зобов’язалівкою», таке ставлення швидко знищить силу волі і зробить вас тільки ще більш нещасним.
Ключ до успіху полягає в тому, щоб розуміти, навіщо ви робите те, що робите і концентруватися на тих хороших наслідках, які ви отримаєте в результаті. З таким ставленням ви зможете робити важливі справи навіть тоді, коли втомилися.
Напевно, це не так просто зробити. Особливо людям з божевільним ритмом життя, де одна обов’язкова справа змінюється іншою. Для таких людей буде корисно робити невеликі перерви між справами – вони допоможуть вам відновити сили, а заодно і подумати.