Загартовування організму: користь, правила, види загартовування.

Загартовування організмуВсім відомо, що загартовування дуже корисно для людського організму. Однак, дуже багато вкладають у це поняття неправильний сенс. Загартовування – це цілий комплекс заходів, а не просто обливання холодною водою вранці. Загартовування – це спеціальне тренування терморегуляторних процесів організму. Мета загартовування – підвищення стійкості організму до низьких температур, поліпшення імунітету, стійкість до переохолодження і перегрівання. Давайте більш детальніше поговоримо про користь загартовування, яким буває загартовування, та про те, як правильно загартовуватись.

Користь загартовування

 • Загартовування зміцнює здоров’я організму.
 • Завдяки загартовуванню Ви зможете легше переносити сильні морози і високі температури.
 • Ви покращите імунітет, що допоможе Вам хворіти набагато рідше і легше переносити хвороби.
 • Крім цього, загартовування чудово впливає на нервову систему людини.
 • За рахунок постійного загартовування людина покращує терморегуляторні здатності організму, допомагаючи швидше адаптуватися до непередбачуваних умов.
 • Завдяки загартовуванню, Ваш організм зможе швидше реагувати на зміни зовнішнього навколишнього середовища, швидше регулювати внутрішню температуру.
 • Загартована людина стає більш урівноваженою, стійкою до стресу.
 • Людина стане більш витривалою, працездатною.
 • Загартовування контрастним душем допомагає позбавитися від зайвої ваги і целюліту.
 • Під впливом процедур загартовування м’язи приходять в тонус, що робить їх більш пружними.
 • Також, загартовування чудово впливає на стан шкіри. Мова не йде про дивовижне омолодження або позбавлення від зморшок, однак, пружність шкіри помітно покращиться, а значить, деякі зморшки стануть менш помітними.

Не варто забувати, що саме по собі загартовування хоч і корисно, але не засіб від всіх бід. У комплексі з ним необхідно правильно харчуватися, займатися фізкультурою, відмовитися від шкідливих звичок.

Правила загартовування

Загартовування – стрес для непідготовленого організму. Різкий початок таких занять можна порівняти з підняттям у гори на декілька кілометрів для людини, яка веде сидячий спосіб життя. Тому існують правила загартовування:

1. Поступовість

Головне і основне правило загартовування – поступове збільшення дозування. Починати необхідно з невеликої інтенсивності. Наприклад, душ з прохолодною водою. Поступово, Ви можете зменшувати температуру води. Справа в тому, що загартовування викликає серйозні відповідні реакції організму, тому зайва старанність може призвести тільки до проблем – з боку серцево-судинної системи, ЦНС.

Однак, варто зазначити, що і занадто слабкий вплив принесе тільки шкоду. Організм повинен реагувати на вплив, щоб надалі зуміти регулювати свої реакції.

2. Регулярність

Як відомо, все, що ми робимо, повинно носити систематичний характер. Важливо займатися загартовуванням регулярно, щоб організм звикав до навантажень. Варто відзначити, що часті і короткі впливи набагато ефективніші, ніж довгі, але рідкісні. Найкраще виробити власний режим тренувань і дотримуватися його.

Також, не варто забувати, що ефект від загартовування протягом 2-3 місяців після припинення тренувань може зникнути за 4-5 тижнів.

3. Індивідуальність

Всі ми різні, тому важливо враховувати індивідуальні особливості нашого організму. Очевидно, що процес загартовування буде різним для дитини 8 років, дорослого здорового чоловіка і жінки похилого віку. Найкраще, звернутися за консультацією до лікаря перед початком тренувань.

4. Різноманітність

Як сказано вище, загартовування – це не тільки вплив холодної температури. Тому важливо застосовувати і обливання холодною водою, і сонячні ванни, і вплив високих температур.

5. Перерви

Важливо застосовувати різні види загартовування, але також важливо правильно застосовувати режими відпочинку. Не можна починати наступну процедуру загартовування, якщо організм ще не відновився після першої.

Керуючись цими простими правилами, ефект від загартовування буде найбільш помітний.

У будь якому віці - не буде пізно розпочати загартовування організму

У будь якому віці ніколи не буде пізно розпочати загартовування організму

Види загартовування

В першу чергу загартовування поділяється розділяється за факторам впливуна види, які також діляться на підвиди:

Загартовування водою:

 • Обтирання. Полягає в обтиранні тіла різними речами. Наприклад, можна обтиратися вологим і холодним рушником.
 • Обтирання снігом. Метод для тих, хто вже давно займається загартовуванням і готовий до серйозних навантажень.
 • Ножні ванни. Одне з найперших видів загартовування, які потрібно застосовувати. Полягає цей метод в загартовуванні стоп. Потрібно робити це перед сном протягом усього року. Починають з досить приємних температур – 25-27 градусів, закінчують ж 15-17 градусами.
 • Обливання. Полягає в обливанні всього тіла водою. Найкраще застосовувати обливання на свіжому повітрі, а починати варто влітку. Починати варто також з температури – близько 35 градусів. Поступово знижуючи температуру води, можна дійти до 10 градусів.
 • Контрастний душ. Також можна застосовувати на початкових етапах загартовування. Різниця температур може збільшуватися поступово, починати варто з температури води близько 30 і 20 градусів.

Загартовування повітрям:

 • У поняття «загартовування повітрям» вкладають прогулянки на свіжому повітрі. Зрозуміло, корисніше буде гуляти в лісі, далеко від міста, траси і підприємств.

Загартовування в парній, лазні, сауні:

 • Відвідування бань дуже добре впливає на загальний стан організму. Поліпшується кровообіг, обмін речовин, відкриваються пори, очищають легені. Але найголовніше, організм вчиться протидіяти високим температурам.

Загартовування сонцем:

 • Загартовування сонцем поєднується із загартовуванням повітрям. Таким чином, гуляючи в літній день, ми отримуємо дозу очищеного повітря, тренуємо своє тіло, отримуємо необхідні організму інфрачервоні промені і вітаміни.

Також існують окремі види загартовування, які широко застосовуються для новачків. Наприклад, відмінний спосіб – ходіння босоніж по траві. Такий спосіб чудово впливає на м’язи ніг. Купання у відкритих водоймах теж відмінний метод. Таким чином, ми не тільки тренуємо своє тіло фізичними навантаженнями, але і привчаємо свій організм до води.

Загартовуйтесь самі, загартовуйте своїх дітей, ставайте здоровими, ведіть здоровий спосіб життя – Ви здивуєтесь, як зміниться на краще Ваше життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *