Залежність від їжі – прояви та лікування

Залежність від їжі Головне призначення їжі – забезпечити виживання організму шляхом постачання його необхідними для життєдіяльності речовинами. При цьому їжа приносить задоволення. Значить, вона може надавати занадто великий вплив на центри задоволення в мозку людини. Так виробляється постійна потреба до кількості їжі, яка перевищує необхідний рівень. Патологічна пристрасть до певної їжі – це і є харчова залежність. Найчастіше проявляється «слабкість» до цукру, солі, борошняних виробів і деяких жирів.

Прояви харчової залежності

Одним із симптомів залежності від їжі є постійне зростання кількості спожитої їжі, особливо рафінованих продуктів. Іншою важливою ознакою патологічної залежності служить вживання певних продуктів у все більшій кількості. Так людина досягає бажаного емоційного стану – душевного спокою, позбавлення від нервових перевантажень. Цей симптом (його називають толерантністю) має місце, якщо, в порівнянні з іншими людьми, людина насправді їсть більше їжі.

На тлі голоду з’являється неспокій і тривога. При звичайному голоді людина не відчуває такого хвилювання. У людини, залежної від їжі, голод викликає паніку і страх.

Харчова залежність має ще такий симптом: набагато більше часу у людини тепер йде на отримання бажаних продуктів. Відповідно, зменшується час на звичайні повсякденні справи. Іншими словами, людина вже не приділяє достатньо часу і уваги соціальній активності, як раніше.

Спроби самотужки позбутися від харчової залежності за допомогою дієт, і невдача, що закінчується обжерливістю, також відносяться до згаданих симптомів.

Наслідком харчової залежності є проблеми зі здоров’ям, у тому числі і психологічні. Високий ступінь ожиріння і цукровий діабет, які можуть на розвинутись на фоні залежності від їжі, напевне,  не зупиняють людину в її пристрастях. Вона наполегливо продовжує їх дотримуватися.

Харчова залежність виліковна. Але цей стан вимагає втручання дієтолога і психолога. Сама же людина може зробити наступні дії:

  • Перейти на збалансовану дієту. Хоча б спочатку виключити рафіновані продукти, завдяки чому до мозку повернеться здатність самоконтролю.
  • Дуже важливо звільнити будинок від продуктів, до яких є схильність (це стосується навіть нерафінованої їжі), щоб не стимулювати обжерливість. Добре, якщо члени сім’ї будуть підтримувати страждальця.
  • Зазвичай залежні люди харчуються без системи. Тому одним із правил їх лікування є вироблення режиму: три прийоми основної їжі і два легких перекуси. Дуже допоможе будильник, що буде регулярно нагадувати про час харчування за новими правилами. Зрештою, відбудеться «перевстановлення» дієтичних годин.
  • Важливим є спілкування з однодумцями, які вирішують таку ж проблему. Взаємний обмін інформацією та підтримка прискорять процес одужання.
  • Корисно вести журнал обліку споживання їжі та супроводжуючого його емоційного фону. Тоді буде легше зрозуміти залежність між їжею і настроєм.
  • Хороший результат дадуть техніки по зниженню рівня стресу, наприклад, розслаблення, фізичні навантаження, музика, медитація, тощо.
  • Важлива частина лікування – систематичні фізичні вправи. Вони мінімізують стрес, знижують вагу, допомагають розвитку самоконтролю споживання їжі.

У лікуванні харчової залежності ефективну допомогу надає психолог. Найчастіше ця хвороба виникає внаслідок серйозних життєвих проблем, впоратися з якими допоможе фахівець. Нарешті, в результаті докладених зусиль, настане більш кероване життя. Шкідливі харчові звички поступово підуть, і відновляться колишні життєві цінності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *