Неприємний запах з роту. Причини та лікування.

Запах з рота. Причина. Як позбутися неприємного запаху з рота.

Неприємний запах з рота може носити як природний характер, так і бути зумовленим якимись особливими причинами. Якщо вранці запах з рота з’являється у переважної кількості людей та не може вважатися показником нездоров’я, то неприємний запах з роту, наприклад, ацетону, протягом дня може сигналізувати як про хворобливий стан порожнини рота, так і про хвороби носоглотки або шлунково-кишкового тракту. Давайте спробуємо розібратись, яка ж причина неприємного запаху з рота, а потім дізнаємося, як позбутися від запаху з рота.

Запах з рота. Причини появи.

При певних ситуаціях поява запаху з рота (термін – галітоз) буває тимчасовим і нормальним явищем. Зазвичай воно розвивається внаслідок підвищення активності сапрофітної та умовно-патогенної бактеріальної флори в порожнині рота. При цьому на зубах утворюються нальоти з великим вмістом бактерій та поживних речовин. В ході життєдіяльності мікроорганізмів виробляється газ сірководень, який і надає неприємний запах повітря, що видихається. Активізація бактеріальної флори рота без патологічних процесів відбувається в декількох випадках:

1. Неприємний запах з рота вранці.

Вранці, після пробудження, більшість людей відчувають неприємний запах з рота тієї чи іншої сили. Нічого страшного в цьому немає, тому що в даному випадку проблема полягає лише в нальоті на поверхні зубів та язика, що цілком природним чином утворюється в ротовій порожнині протягом періоду сну.

2. Запах з рота внаслідок вживання в їжу продуктів, що містять сірчисті сполуки.

Вживання в їжу пахучих продуктів, таких як часник або цибуля, обов’язково призводить до утворення неприємного запаху з рота. Причому, запах з’являється відразу ж після їжі та зберігається тривалий час, іноді навіть на наступний день і не тільки з ранку.

Причина даного запаху пов’язана з тим, що сірчисті сполуки, якими багаті дані продукти, виводяться з організму через органи дихання досить довго.

При певних ситуаціях поява запаху з рота (термін - галітоз) буває тимчасовим і нормальним явищем. Зазвичай воно розвивається внаслідок підвищення активності сапрофітної та умовно-патогенної бактеріальної флори в порожнині рота.
При певних ситуаціях поява запаху з рота буває тимчасовим і нормальним явищем. Зазвичай воно розвивається внаслідок підвищення активності сапрофітної та умовно-патогенної бактеріальної флори в порожнині рота.

3. Карієс – часта причина неприємного запаху з рота.

Карієс, або наявність пошкоджень зубів, є частою причиною запаху. І справа в не тому, що карієс порушує цілісність зубів. Справа в тому, що в тріщинках і дірках накопичуються залишки їжі, відбувається зростання хвороботворних бактерій та мікробів.

Під час розмноження ці мікроорганізми виробляють сірчистий запах, який і проявляється при диханні.

4. Пародонтоз і хвороби ясен – інші причини неприємного запаху з рота.

При пародонтозі та інших захворюваннях ясен поява запаху пов’язано з тими ж причинами, що і при карієсі. Тільки в цьому випадку мікроорганізми розмножуються між зубами і яснами, виділяючи сірководень.

5. Сухість ротової порожнини і недостатнє вироблення слини.

Суха ротова порожнина, недостатньо змочується слиною, створює сприятливу основу для розвитку різних мікроорганізмів. А їх діяльність, як ми пам’ятаємо, пов’язана з виділенням сірчистих запахів.

При пародонтозі та інших захворюваннях ясен поява запаху пов'язано з тими ж причинами, що і при карієсі
При пародонтозі та інших захворюваннях ясен поява запаху пов’язано з тими ж причинами, що і при карієсі

6. Вживання алкоголю, кави, деяких лікарських препаратів, паління.

В даному випадку, всі перераховані причини запаху з рота пов’язані з тим, що після їх вживання (застосування) виникає сухість в ротовій порожнині, з подальшим швидким розмноженням мікроорганізмів.

7. Захворювання носоглотки.

8. Захворювання шлунково-кишкового тракту.

9. Захворювання на цукровий діабет.

10. Тривале голодування або тривалі перерви між прийомами їжі.

Яким буває неприємний запах з рота?

Особливості запаху можуть непрямим чином вказати на джерело проблем.

  • Сірководневий запах (запах протухлих яєць) свідчить про гниття білкових речовин. Такий запах характерний при проблемах з травленням. Стійкий сірководневий запах може вказувати на гастрит зі зниженою кислотністю або виразку шлунка.
  • Кислуватий запах і відповідний присмак у роті відзначається при гастриті з підвищеною кислотністю. Такий запах може з’явитися на ранній стадії захворювання, коли інші симптоми ще відсутні.
  • Гіркуватий запах і присмак у роті типовий для захворювань печінки та жовчного міхура. Додатковим симптомом є поява жовтого нальоту на язиці.
  • Запах ацетону з рота і супроводжуючий його солодкий присмак у роті – характерний симптом цукрового діабету.
  • Запах сечі з рота вказує на захворювання сечостатевої системи (перш за все, нирок або сечового міхура).
  • Запах калу з рота може виникати при захворюваннях кишечника (дисбактеріозі, дискінезії кишечника, кишкової непрохідності).
  • Гнильний запах з рота типовий для стоматологічних захворювань (запальних процесів зубів і ясен).
Особливості запаху можуть непрямим чином вказати на джерело проблем
Особливості запаху можуть непрямим чином вказати на джерело проблем

Профілактика появи неприємного запаху з рота

Перерахуємо самі звичайні та ефективні заходи щодо запобігання появи неприємного запаху в роті:

1. Чищення зубів.

Незважаючи на багато рекомендацій по багаторазовому чищенню зубів, слід пам’ятати, що часте чищення зубною щіткою призводить до витончення зубної емалі. Тому стоматологи рекомендують чистити зуби 2 рази на день – вранці та ввечері. А після кожної їжі обполіскувати ротову порожнину спеціальними засобами. Таким чином буде придушуватися хвороботворне середовище в роті.

2. Чистка кореня язика.

Даний метод є основним заходом для профілактики ранкового запаху з рота. Якщо на ніч почистити язик спеціальним скребком або навіть звичайною чайною ложкою, то таким чином буде видалена основне живильне середовище для хвороботворних бактерій.

Як результат, вранці (або в інший час доби) розвиток мікроорганізмів буде відбуватися більш повільними темпами, і запах не буде таким сильним.

Якщо на ніч почистити язик спеціальним скребком або навіть звичайною чайною ложкою, то таким чином буде видалена основне живильне середовище для хвороботворних бактерій
Якщо на ніч почистити язик спеціальним скребком або навіть звичайною чайною ложкою, то таким чином буде видалена основне живильне середовище для хвороботворних бактерій

3. Застосування ополіскувачів.

Ополіскувачі для зубів відмінно видаляють неприємний запах з рота. Але одночасно, вони створюють в ротовій порожнині середовище для подальшого розмноження мікроорганізмів. Вся справа в тому, що ополіскувачі осушують слизову оболонку рота, тим самим створюючи умови для швидкої появи неприємного запаху.

4. Спеціальні препарати для свіжості дихання.

В даний час з’явилися препарати, що, за свідченнями виробників, здатнв повністю нейтралізувати неприємний запах у роті на період до 12 годин. Ефективність роботи таких препаратів пов’язують з особливою формулою, до складу якої входять компоненти з цинком і хлором. Ці компоненти, за рахунок хімічних реакцій, домагаються повного видалення сірчистих летючих сполук з порожнини рота.

5. Жуйки, цукерки, льодяники, освіжувачі дихання.

Як позбутися від запаху з рота – найбільш розповсюджені методи, які пропонуються, загалом пов’язані з маскуванням неприємного запаху іншим, більш приємним. Ніякого профілактичного впливу на порожнину рота вони не чинять. Просто замінюють один вид запаху на інший, більш приємний. Зрозуміло, що після припинення впливу, неприємний запах повернеться.

Можна просто замінити один вид запаху - неприємний, на інший - більш приємний
Можна просто замінити один вид запаху – неприємний, на інший – більш приємний

6. Застосування іригатора.

Іригатором називається спеціальний препарат, який застосовується для очищення міжзубного простору потужним потоком води. Крім очищення зубів, потужний струмінь активізує кровообіг в тканинах ротової порожнини через масажний ефект потоку води.

Даний вид профілактики можна застосовувати як для звичайного очищення ротової порожнини після їжі або перед сном, так і для видалення залишків їжі при таких захворюваннях, як карієс або пародонтоз.

Лікування неприємного запаху з рота

Якщо неприємний запах з рота пов’язаний із наявністю якогось захворювання, то усувати запах слід саме лікуванням причинного захворювання. Інакше запах у роті так і залишиться. В даному випадку необхідна консультація фахівця.

З проблемою несвіжого дихання пацієнти зазвичай звертаються до стоматолога-терапевта або гастроентеролога. Лікар проводить діагностичний комплекс за своїм профілем, при необхідності призначає консультації суміжних фахівців. Щоб виявити багато стоматологічних захворювань, досить візуального огляду порожнини рота. При галітозе використовують такі лабораторно-інструментальні методи:

  • Лор-огляд. Виконуються стандартні обстеження – передня і задня риноскопія, фарингоскопія, непряма ларингоскопія. В ході огляду лікар бере мазок із рота та носа для аналізу. При наявності змін мигдалин необхідно провести бактеріологічний посів нальоту.
  • Рентген-дослідження. Ортопантомограма рекомендована при захворюваннях зубів для оцінки поширеності процесу. Рентгенологічне дослідження шлунково-кишкового тракту з контрастом інформативно при діагностиці виразок, дивертикулів, новоутворень. Рентгенографія придаткових пазух носа – метод підтвердження синуситів.
  • Ендоскопічні методи. Застосовується при підозрі на хронічний гастрит. При огляді визначаються гіперемія слизової шлунка, наявність ерозій, порушення тонусу кардіального та пілоричного сфінктера. Бронхоскопія необхідна для підтвердження бронхоектатичної хвороби.
  • Аналіз. Гемограму призначають для швидкого виявлення ознак запального процесу. У біохімічному аналізі крові можна виявити диспротеїнемію, підвищення рівня креатиніну та сечовини, синдром цитолізу. При оцінці копрограми звертають увагу на кількість нейтральних жирів, неперетравлених м’язових волокон.
З проблемою несвіжого дихання пацієнти зазвичай звертаються до стоматолога-терапевта або гастроентеролога
З проблемою несвіжого дихання пацієнти зазвичай звертаються до стоматолога-терапевта або гастроентеролога

Однак можливе і самостійне вирішення проблем неприємного запаху з рота, якщо вона (проблема) не пов’язана з якимось конкретним захворюванням або неправильним харчуванням. В цьому випадку відмінно себе зарекомендували перевірені методи з підручних засобів. Далі ознайомтесь про деякі з них.

Як позбутись неприємного запаху з рота за допомогою домашніх (підручних) засобів

1. Яблучний оцет

Змішайте 2 чайні ложки яблучного оцту з 1/4 склянки води. Прополощіть цим рот протягом 15-20 секунд, а потім виплюньте.

2. Кокосове масло

Візьміть ложку кокосового масла і тримайте його в роті як рідину для полоскання рота (приблизно 20 хвилин): це допоможе позбутися неприємного запаху з рота.

3. Евкаліптова олія

Евкаліптова олія – ще один корисний народний засіб для позбавлення від неприємного запаху з рота. Вона ефективно очищає рот, освіжає подих і бореться з накопиченням нальоту.

Евкаліптова олія - ще один корисний народний засіб для позбавлення від неприємного запаху з рота
Евкаліптова олія – ще один корисний народний засіб для позбавлення від неприємного запаху з рота

4. Насіння фенхелю

Насіння фенхелю є відмінним засобом для знищення бактерій та неприємного запаху з рота. Досить пожувати декілька зерен протягом декількох хвилин і результат не змусить себе довго чекати.

5. Імбир

Імбир – ще один дивовижний домашній засіб, завдяки якому можна позбутися неприємного запаху з рота за лічені хвилини. Також, цей корінь добре позбавляє від зубного нальоту і володіє прекрасним антибактеріальним властивістю.

6. Зелений чай

Крім лікування неприємного запаху з рота, пиття зеленого чаю допомагає запобігти утворенню карієсу, знижуючи рівень бактерій і кислоти в роті.

Крім лікування неприємного запаху з рота, пиття зеленого чаю допомагає запобігти утворенню карієсу
Крім лікування неприємного запаху з рота, пиття зеленого чаю допомагає запобігти утворенню карієсу

7. Екстракт насіння грейпфрута

Цей екстракт насіння грейпфрута дезодорує рот, а також усуває будь-які бактерії, які можуть там рости, нейтралізуючи при цьому неприємний запах.

8. Лимонний сік та йогурт

Лимонний сік прекрасно видалить розмноження бактерій в порожнині рота, тим самим усунувши неприємний запах. А ось йогурт буде підтримувати корисні бактерії і загальний нейтральний баланс.

9. Харчова сода та лимонний сік

Цей засіб відмінно підходить для усунення неприємного запаху з рота. Досить добре прополоскати рот протягом декількох хвилин і можна надовго забути про маленькі, але таких неприємні моменти.

Харчова сода та лимонний сік - засіб відмінно підходить для усунення неприємного запаху з рота.
Харчова сода та лимонний сік – засіб відмінно підходить для усунення неприємного запаху з рота.

10. Солона вода

Приготуйте трохи солоної води та використовуйте її як ополіскувач для порожнини рота, повторюючи процедуру два рази в день, щоб раз і назавжди позбутися неприємного запаху з рота.

11. Кунжутне масло

Кунжутне масло ретельно очищає ваш рот і допомагає позбутися неприємного запаху з рота. Крім цього, кунжутне масло також є відмінним відбілюючим засобом для зубів.

12. Масло чайного дерева

Масло чайного дерева покращує здоров’я зубів і нейтралізує неприємний запах з рота, оскільки воно працює проти декількох видів бактерій, вбиваючи їх.

13. Гуаява

Гуайява століттями використовувалася для лікування проблем, пов’язаних із зубами та яснами. Це відмінний помічник в питаннях гігієни порожнини рота, що позбавляє від неприємного запаху.

14. Кардамон

Ця пряність широко використовується для нормалізації травлення і служить природним освіжувачем дихання.

Кардамон - пряність. що широко використовується для нормалізації травлення і служить природним освіжувачем дихання
Кардамон – пряність. що широко використовується для нормалізації травлення і служить природним освіжувачем дихання

15. Кориця

Масло з цієї спеції вбиває бактерії в порожнині рота, включаючи мікроби, що відповідають за хімічну речовину, яка надає диханню запах тухлого яйця. Якщо немає масла, то можна пожувати шматочок палички кориці.

Як швидко позбутися від запаху з рота

Наостанок декілька екстрених методів, які допоможуть швидко позбутися від запаху з рота. Зрозуміло, що незабаром запах з’явиться знову, але на короткий час проблема буде вирішена.

  • Почистити зуби антибактеріальною пастою;
  • Випити чашку міцного чаю;
  • Пожувати трохи петрушки або селери(допомагає від запахів цибулі і часнику);
  • З’їсти яблуко або моркву;
  • Пожувати кавове зернятко.

Ось такі прості поради про те, як позбутися неприємного запаху з рота. Бажаємо здоров’я та свіжого подиху!

Відгуки до матеріалу: "Неприємний запах з роту. Причини та лікування."

  1. Важливо постійно стежити за здоров’ям. І важливо знайти лабораторію, якій можна довірити дослідження своїх аналізів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *