Здоровий спосіб життя – визначення поняття

Здоровий спосіб життяПоняття «Здоровий спосіб життя» ще зовсім недавно увійшло у наш лексикон. Зрозуміло, що на протязі всього життя кожна людина намагається жити так,  щоб бути щасливою, щоб не хворіти, займатись улюбленою справою, проводити свій час разом з близькими та рідними, тощо. Тобто вже десь на інтуїтивному рівні кожен розуміє поняття здорового способу життя одинаково, але і водночас по своєму.

Давайте спробуємо визначити, що ж таке поняття «Здоровий спосіб життя» і що воно в собі несе.

Що таке здоровий спосіб життя?

Якщо говорити мовою сухих визначень, то здоровий спосіб життя – це спосіб життєдіяльності, спрямований на збереження та покращення здоров’я людей.

Або ще одне: Здоровий спосіб життя – спосіб життя людини, який спрямований на профілактику хвороб і зміцнення здоров’я.

Загалом,  поняття «Здоровий спосіб життя» однозначно поки ще не визначено. Представники філософсько-соціологічного напряму розглядають здоровий спосіб життя як глобальну соціальну проблему, складову частину життя суспільства в цілому.

Але безперечно одне – здоровий спосіб життя – це не просто комплекс оздоровчих заходів, а стан душі людини, її життєва філософія! Це система переконань, яка зачіпає всі сфери її життя: сімейну, соціальну, творчу, тощо. Вона не тільки допомагає забезпечити гармонійний розвиток та зміцнює здоров’я, але й підвищує рівень самого життя.

Що включає в себе поняття здорового способу життя?

Основними елементами здорового способу життя є:

  • правильний режим праці та відпочинку;
  • правильне харчування;
  • врегульований режим дня;
  • активне проведення часу;
  • заняття спортом;
  • відмова від шкідливих звичок;
  • загартовування;
  • масаж, тощо.

З’єднати всі ці компоненти воєдино відразу може видатись нелегкою справою. Однак це цілком реально.

Обов’язковою умовою здорового способу життя є правильно складений режим праці та відпочинку.

Праця людини різноманітна. Вона включає в себе і розумову, і фізичну діяльність людини і являє собою, з одного боку, зміст життя, а з іншого – етапи вдосконалення розумового, духовного та фізичного розвитку особистості.

Однак для того щоб правильно побудувати свою діяльність і забезпечити високу працездатність, уникаючи при цьому перевтоми, необхідно передбачити чергування різних видів діяльності і відпочинку, виходячи із загальних фізіологічних закономірностей функціонування організму.

Щоб даремно не витрачати сили і час, необхідно, щоб будь-яка діяльність була планомірною. Плановість дозволить рівномірно розподілити роботу, уникнути зайвого перевантаження і втоми.

Вільний час можна проводити, в залежності від інтересів, у світі мистецтва, літератури, техніки, спорту.

З одного боку, це переключення видів діяльності, а з іншого розширення кругозору, один із шляхів самовдосконалення. Важливо, щоб у вільний час був присутній компонент активних дій. Займатися спортом слід не рідше двох разів на тиждень по 2-3 години.

Періодичне чергування неспання і сну також є одним із проявів біологічних ритмів. Сон – це відпочинок. Тривалість сну повинна бути не менше 7-8 годин, а кращий час для сну – з 22 до 6 години ранку.

Процеси гальмування в корі головного мозку, що виникають під час сну, необхідно вранці замінювати процесами збудження, які стимулюються зарядкою, сніданком, прогулянкою.

Вплив шкідливих звичок на здоров’я людини

Здоровий спосіб життя передбачає виключення або зведення до мінімуму факторів, що негативно впливають на здоров’я людини.

До факторів, здатним завдати непоправної шкоди здоров’ю людини, її розумовому і духовному розвитку, відносяться такі шкідливі звички:

  • паління;
  • вживання спиртних напоїв;
  • вживання токсичних і наркотичних речовин.

Тому для того, щоб зберегти і покращити своє здоров’я, необхідно знати про небезпеку шкідливих звичок, не допускати їх виникнення і вміти з ними боротися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *